Dijital Pazarlama, Yeni Başlayanlar İçin

Yeni Başlayanlar İçin Google Analytics Rehberi

Dijital pazarlamanın, geleneksel pazarlama yöntemlerine göre en önemli avantajının ölçümlenebiliyor olmasının altını sürekli çiziyoruz. Dijital ölçümleme için sayısız araç ve yazılım bulunuyor. Bu araçların bazıları ücretliyken, bazıları ise ücretsiz. Dünya üzerinde bilinen en büyük ve ücretsiz ölçümleme aracı ise Google tarafından sunulan, Google Analytics. Tamamen ücretsiz bir şekilde kullanabileceğiniz Google Analytics’i bir dijital reklam kampanyası ya da belirli bir dijital pazarlama etkinliği yürütürken kullanabilir ve bir çok temel metriği ölçümleyerek detaylı verilere ulaşabilirsiniz. Sizin için hazırladığımız bu Google Analytics rehberinde, nasıl kurabileceğinizden, nasıl yararlanabileceğinize kadar pek çok ipucunu bulabilirsiniz. 


Google Analytics Ne İşe Yarar?

Dijital pazarlamada başarıya ulaşabilmeniz için yapmanız gereken en önemli işlerden birisi de, web sitenizdeki ziyaretçilerin ölçümlenmesi ve analiz edilmesidir. Google Analytics ile ziyaretçilerinizin sayısını, sitenize nasıl ulaştıklarını ve sizin için bir müşteriye dönüşüp dönüşmedikleri gibi sayısız temel datayı kolayca öğrenebilirsiniz. Tüm bunları bilmeniz internet sitenizi geliştirmenizde ve işinizi büyütmenizde oldukça etkili olacaktır. Google Analytics, size ihtiyacınız olan tüm metrikleri ücretsiz olarak sunan bir araçtır.


Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉


Google Analytics Nasıl Kurulur?

Eğer Google Analytics’i kullanmaya yeni başlayacaksanız, hesabınızı oluşturmanız için takip etmeniz gereken basit bir kaç adım var. Google Analytics kurulumunun Facebook’taki gizlilik ayarlarınızı yapmanızdan daha kolay olduğunu söyleyebiliriz 😉 

1- Öncelikle analytics.google.com’a gidin

Dilerseniz yeni bir Google hesabı açarak, dilerseniz de mevcut Google hesabınızla Google’a giriş yapabilirsiniz. Sonrasında kayıt ol butonuna tıklayarak bir sonraki aşamaya geçebilirsiniz.

2- Hesabınızı Oluşturun

Aşağıda da görebileceğiniz gibi, kayıt olduktan sonra hesabınızı oluşturmanız için doldurmanız gerekecek bir dizi alanla karşılaşacaksınız.Google-Analytics-Hesabi

3- İzleme Kimliğinizi Oluşturun

Yukarıdaki tüm alanları doldurduktan sonra izleme kimliği edin kısmına tıklayın. Ayrıca demografik ve ilgi alanı raporlarını etkinleştirdiğinizden de emin olun.

4- Görünümü Ayarlayın

Görünümü ayarlayarak hesabınızdaki ölçümleri daha kolay bir şekilde görebilir ve analiz edebilirsiniz. Öncelikle filtreleme yapmanızda fayda var. Bu yolla sitenize gelen trafiği kolayca analiz edebilir ve botlardan kurtulabilirsiniz. Ayrıca filtresiz olacak şekilde bir profil oluşturarak da sitenize gelen trafiği görebilirsiniz. Bu sayede, filtreli ve filtresiz trafiği de karşılaştırabilirsiniz.

5- İzleme Kodunuzu Ekleyin

Yukarıdaki aşamalardan sonra, internet sitenizin her sayfanıza izleme kodunuzu ve bağlanmak istediğiniz üçüncü taraf sitelerini eklemelisiniz.  Şöyle ki, izleme kodunuzu kopyalayarak internet sitenizin HTML alanına yapıştırmalısınız. Böylelikle ziyaretçi bilgileri 1 gün sonra size bildirilecektir. Aynı zamanda Google Tag Manager, WordPress eklentileri de ziyaretçi hareketlerini izlemenizde faydalı olabilir.


Google Analytics’in Sağladığı Temel Veriler 

1- Gerçek Zamanlı Veriler

Google Analytics ile gerçek zamanlı verilere ulaşarak internet sitenizdeki ziyaretçi sayısını, nereden size ulaştıklarını, etkileşime girilen sayfaları, kısacası internet sitenizde meydana gelen etkinlikleri rahatlıkla görebilirsiniz.

2- Hedef Kitle

Google Analytics hesabınızın bu bölümü hedef kitleyle ilgili size şu bilgileri sağlar;

 • Yaş ve cinsiyetlerini
 • Genel İlgilerini
 • Sitenize Nereden Ulaştıklarını
 • Dillerini
 • Ne sıklıkla internet sayfanızı ziyaret ettiklerini
 • Hangi teknolojik aleti kullanarak internet sitenizi görüntülediklerini

3- Web Sitenizdeki Davranışlar

Davranış raporları internet sitenizi ziyaret eden insanların ne kadar uzun süre burada kaldıklarını, internet sitenizde nelerin iyi işlediğini anlamanızda yardımcı olur. Ayrıca şu bilgilere de ulaşabilirsiniz;

 • Sitenizdeki en iyi sayfalar
 • Sitenizdeki en çok ziyaret edilen sayfalar
 • Sitenizdeki en çok çıkış yapılan sayfalar
 • Sitenizin yüklenme hızı
 • Sitenizi nasıl daha hızlı hale getireceğinize dair belirli öneriler

4- Dönüşümler

Google Analytics hesabınıza, yaptığınız bütün dijital pazarlama çalışmalarının kaynaklarını ekleyip, buradaki dönüşümleri analiz edebilirsiniz. Dönüşümler ile pazarlama çabalarınızın işe yarayıp yaramadığını öğrenebilir ve sitenizde neyin doğru şekilde işleyip işlemediğini anlayabilirsiniz. Ayrıca dönüşüm bölümü sayesinde, kullanıcılarınızın ziyaret ettiği ve dönüşümde bulunduğu URL’leri de görebilirsiniz.


Google Analytics İpuçları

Sonuç olarak, Google Analytics’in internet sitenizle ilgili verileri takip edebilmeniz adına sunduğu imkanlar çok fazla. İşte Google Analytics hesabınız için size de kılavuz olabilecek 5 öneri.

1- WordPress’e Google Analytics ekleyin

Eğer web siteniz, WordPress tabanlı bir web sitesiyse, WordPress’e özel pek çok eklenti sayesinde, internet sitenize Google Analytics’i ekleyebilirsiniz. 

2- Diğer Araçlarla Birleştirin

Google Analytics, çok başarılı ve popüler bir ürün, ancak tek dijtal analiz aracı değil. Başka analiz araçları da kullanan bir işletmeyseniz, tüm metrikleri tek bir siteden yönetmek ve verilerin akışının sağlamasını yapmak için Google Analytics ile birleştirebilirsiniz.

3- E-posta Pazarlama Verinizden Faydalanın

Google Analytics hesabınız ile e-posta pazarlama araçlarınızı birleştirerek e-posta kampanyanızdaki bağlantılardan internet sitenize gelen trafiği takip edebilirsiniz.

4- Algoritma Güncelleştirmelerini Takip Edin

Google, sürekli olarak algoritmalarda sizin dijital pazarlama yöntemlerinizi etkileyecek değişiklikler yapıyor. Bu nedenle, mutlaka takipte kalın ve bu değişikliklerin sizin işletmeniz için ne anlam ifade ettiğini anlamaya çalışın.

5- Sosyal Medya Analizlerinizi Yapmayı Unutmayın

Kullandığınız sosyal medya analiz araçlarını Google Analytics’e bağlayarak, sosyal medyadaki performansınızı da kolaylıkla ölçebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:
Mobil Sitenizin Performansını Arttırmak İçin 5 İpucu
[ÖZEL DOSYA] Sosyal Medya Pazarlama Başarınızı İzlemek ve Optimize Etmek İçin 23 İpucu
Önceki yazıyı okuyun:
[YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN] Web Sitenizde Mutlaka Olması Gereken 6 Şey

Bu yazıyı, bundan 10 yıl önce yazıyor olsaydık, muhtemelen web sitesi yapmanızın ne kadar önemli ve gerekli olduğuna ikna edebilecek...

Kapat