E-Posta Pazarlama, Yeni Başlayanlar İçin

[YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN] Her Zaman İşe Yarayan 5 E-Posta Pazarlama Taktiği

Bill Gates: “e-posta pazarlamasında ustalaşan biri, XXI. yüzyılda milyoner olacak” demişti. Dünyadaki en başarılı insanlardan biri olan Gates’i haksız çıkarmanın ya da inkar etmenin bir anlamı yok değil mi 😉 Aman sakın yanlış anlamayın, olmayı çok isterdik ancak biz milyoner değiliz, ama kabul ediyoruz, e-posta pazarlamada ustayız. Şakayı bırakalım blogumuza geri dönelim ve e-posta pazarlamada nasıl usta olabileceğinizi ve nelere dikkat etmeniz gerektiğine konsantre olalım.


1- Açılma Oranından Çok Geri Dönüş Oranlarına Odaklanın

Dijital pazarlama uzmanlarının büyük bölümü, açılma oranını temel e-posta metriği olarak izlemeye odaklanır. Okunan e-postaların sayısı elbette önemlidir. Ancak aklınıza gelebilecek ilk şey, açılan her e-postanın size ne kadar para getirdiği! Elbette gidiş yolu, yolun kalitesi ve doğruluğu çok önemli ancak sizin de çok iyi bildiğiniz gibi satış yoksa batmanız kaçınılmaz.


Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉


2- Strateji ve Program Üretin

E-posta pazarlama geliştikçe, doğal olarak etkisi azalmaktadır. Yalnızca, her bir e-posta kullanıcısının günlük olarak 100 kadar e-posta aldığını düşünün. Böyle bir karmaşada, bir e-postanın açılması için çok cazip ve çekici olması gerekir, böylece abone tıklayarak daha çok bilgi almak isteyecektir; aksi takdirde e-postayı açmaz. Bunun için e-posta içeriğine çok dikkat etmeniz gerekir. Bir aboneye gönderilecek çeşitli e-posta programlarını hazırlayın (haber, moda trendleri, kitap yorumları, satışlar, faydalı ipuçları, vb.). Kendinizi tek bir e-posta türü ve işinizin bir alanı ile sınırlamayın. Abonenin kendisine ne gönderileceğini ve ne sıklıkta e-posta alacağını seçmesine izin verin.


3- Mobil Cihazları Unutmayın

E-postaların yarısından fazlasının mobil cihazlarda açıldığını tekrar etmemize gerek yok. Kabul ediyoruz bu öneriden bıktınız ve inanın biz de bıktık. Ancak halen gönderilen e-postaların önemli bir bölümü mobili ihmal ediyor. Açılmak ve okunmak istiyorsanız, e-postanın görünümünü tüm cihazlara göre uyarlayın.


4- İzlenim Yaratmaya Çalışın

Bir abone, e-postanızın ilginç olup olmayacağını anlamak için yalnızca 3 saniye harcar. Bu nedenle, karmaşık metinler ya da çok göz alıcı görselden kaçının. Bunun yanında marka değerinizi ve markanızın gücünü hissettirmeye çalışın. E-posta pazarlama o an doğrudan satış olarak geri dönüş yaratmayabilir. Ancak iletişimi e-posta pazarlamada doğru yaparsanız, başka bir noktada müşteriyi dönüştürme olasılığınız artar.


5- Fırsat Sunun

E-posta pazarlamada kesinlikle işleyen ve yaygın olarak kullanılan taktik fırsatlar sunulmadır. İnsanlar hediyeleri sever. Bu nedenle bir internet mağazasından her zaman, bir servis veya bir e-postadan daha fazlasını beklemektedirler. Cömert olun; abonelerinizi ve müşterilerinizi sevindirin.


İpucu: e-postalar hakkında hatırlamanız gereken son şey – onlar bir şey satmazlar! Bir e-postanın “satabileceği” tek şey bir bağlantıdır. Kalan her şey landing page’e bağlıdır. Landing page tasarımına da dikkat etmeyi unutmayın.

İlginizi Çekebilir:
Mobil Uygulama Gelirinizi Yükseltecek 10 Yol
[ÖZEL DOSYA] Sosyal Medya Pazarlama Başarınızı İzlemek ve Optimize Etmek İçin 23 İpucu