E-Posta Pazarlama, Yaşam Döngüsü Kampanyaları, Yeni Başlayanlar İçin

[YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN] Hoş Geldiniz E-postası İçin 5 Basit İpucu

Yaşam döngüsü kampanyalarının en önemli parçalarından biri olan hoş geldiniz e-postası gönderimi yeni abonenizle doğrudan iletişim kuracağınız ilk an olması nedeniyle çok etkilidir. Sizi yeni yeni tanımaya başlayan potansiyel müşterinize gösterdiğiniz ilk intibanın pozitif olması, iletişimin genellikle uzun vadeli olmasına neden oluyor. Peki hoş geldiniz e-postası gönderirken temel düzeyde dikkat etmeniz gereken şeyleri hatırlayalım mı?


1- Zamanlama Önemli

Hoş geldiniz e-postasının gönderim zamanı çok önemlidir, müşteriniz üye olduğu anda hemen gönderilmesi daha isabetlidir. Böylece zaten siteniz ile ilgilenmiş olan üyenizin aksiyon alması daha kolay olacaktır. Bu e-postanın açılması bundan sonra yapacağınız gönderimlerin ulaşma oranlarını artıracağı gibi genel itibarınızın da yükselmesini sağlayacaktır.


Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉


2- İçeriğe Özen Gösterin

Her zaman söylüyoruz iletişimin merkezinde ne olursa olsun “mesaj” yatar. Mesajınızın içeriği bütün iletişiminizi doğrudan etkiler. Bu yüzden hoş geldiniz e-postasının içeriğine özel özen göstermelisiniz. Göndereceğiniz e-postanın içeriğinde doğrudan tanıtım bilgisi mi, kampanya önerisi mi yoksa kişisel bir merhaba mı demelisiniz? Bu sorunun yanıtını vermeden bir hoş geldiniz e-posta pazarlama stratejisi belirleyemezsiniz. Müşterilerinize hangi konularla ilgili ve hangi sıklıkta e-posta atacağınızı belirtebilirsiniz. Hoş geldiniz e-postasında, e-postaların içeriği ile ilgili bilgi verirken bunları ne sıklıkta göndereceğinizi de ilave edebilirsiniz. Ayrıca bununla ilgili tercihi günlük, haftalık, aylık gibi butonlar ekleyerek müşterinize de bırakabilirsiniz.


3- Segmentasyon Yapın

Hoş geldiniz e-postasında müşterinizi gereksiz kampanyalarla sıkmak istemediğinizi belirterek, müşterinizin ilgi alanlarıyla ilgili bilgi alabilirsiniz. Bu bilgiler doğrultusunda atacağınız mesajlarda segmentasyon yapabilir ve kişiye özel e-posta atabilirsiniz. Böylelikle müşterileriniz e-postalarınızı açma konusunda daha istekli olacaklardır.


4- İndirim ve Avantaj Sunun

Hoş geldiniz e-postasıyla beraber indirim kuponu, hediye ya da avantaj sunabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken ana unsur müşterinin gerçekten müşteriye dönüşmesini sağlayacak gerçek bir havuç sunmanız. Ancak bu havucun bir tür “rüşvet” gibi algılanmaması gerekiyor. Böyle bir durumda suistimal ya da bir daha alışveriş yapmama durumu ile karşılaşabilirsiniz. Ayrıca indirim için bir son gün belirlemeyi unutmayın.


5- Kişisel İletişim Kurun

Üyenizin ve markanızın adını mutlaka başlığa ekleyin. “Elif hanım, MARKANIZ.com’a Hoş geldiniz. İndirim kuponunuzu güle güle kullanın”, gibi bir başlık hem e-postanızın açılmasına hem de sitenizden alışveriş yapılmasına katkıda bulunabilir. Bunun yanında yine e-posta içeriğinde kişisel bağ kuran sözcük ve içerikler sunmanız kesinlikle çok daha etkili sonuçlar verecektir.


Bilgi: Related Digital’in sunmuş olduğu hoş geldiniz e-posta çözümleri çok daha efektif sonuçlar almanıza yardımcı olacaktır. Markanıza özel danışmanlarımızın size daha detaylı bilgi verebilmesi için bizimle iletişim kurabilir, demo talebinde bulunabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:
Kişiselleştirilmiş E-Posta Pazarlamada En Çok Yapılan 3 Hata
Mobil Uygulama Gelirinizi Yükseltecek 10 Yol
Önceki yazıyı okuyun:
[REHBER] Customer Journey Mapping Nedir?

Customer journey mapping, görsel veya grafik yorumlama ile kişilerin perspektiflerinden şirketlerle, servislerle, ürün veya markalarla, zamanla ve kanallar aracılığıyla oluşturulan...

Kapat