Dijital Pazarlama, Sosyal medya

[YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN] Kişisel Repütasyonunuzu Geliştirebilmeniz İçin 15 LinkedIn Tavsiyesi

LinkedIn 2003’te kurulmuş ve en popüler sosyal ağlar içerisinde yer alan bir sosyal platformdur.Merkez olarak insanların kariyerini alan LinkedIn’de, iş arkadaşlarınızla, diğer profesyonellerle, iş ortaklarıyla içerikler paylaşmanızı ve bağlantı kurmanızı sağlıyor. LinkedIn profesyonel sosyal ağlardaki en popüler, tüm sosyal ağlar arasında ise en popüler ağ. Esasen sizin sormanız gereken temel soru LinkedIn’i tam potansiyeli ile kullanıyor musunuz? Kişisel repütasyonunuz için LinkedIn’de mutlaka yararlanmanız gereken ipuçlarını inceyelim.


1- Herkese Açık Profil URL Adresinizi Özelleştirin

Herkese açık profil URL adresinizi özelleştirerek kişiselden daha profesyonel bir görünüme sahip olun. Sonu belirsiz ve bir sürü harften oluşan URL adresine sahip olmaktansa net ve kısa bir URL adresi oluşturun.  


Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉


2- Kişisel Profilinizin Arka Planına LinkedIn Arka Plan Fotoğrafı Ekleyin

2014 yılında LinkedIn kullanıcıların kişisel profillerine arka plan fotoğrafı ekleme özelliğ getirdi. Bu özelliği kullanarak LinkedIn profilinize biraz daha kişilik katın. Fakat unutmayın LinkedIn profesyonel bir sosyal ağ, bu yüzden fotoğrafı bunu dikkate alarak seçin. LinkedIn arka plan fotoğrafı için 1584×396 piksel boyut ve 8 MB’ın altında jpg, png ve gif dosyalarının kullanılmasını öneriyor.


3- LinkedIn Profilinizdeki Blog/Web Site Linklerinden Avantaj Elde Edin

Web siteler kısmına klasik tasarımda site linkleri yerleştirmektense LinkedIn profilinizin iletişim kısmından portfolyonuza ve sosyal ağlarınıza linkler ekleyebilirsiniz. Ayrıca her iş açıklaması kısmının altına da linkler ekleyebiliyorsunuz. Yani eğer tıklanmayı arttırmak istiyorsanız bu alanlara link yerleştirmeleri yapmalısınız. Daha da fazlası, eğer bir iş veya görev için herhangi bir multimedya oluşturduysanız bunları da dosya olarak yükleyebilirsiniz.


4- LinkedIn Profilinize Arama Motoru Optimizasyonu

Arama motoru optimizasyonu bloglarla sınırlı değildir. Anahtar kelimeler kullanarak ve profilinizi optimize ederek insanların LinkedIn profilinizi keşfetmelerini sağlayabilirsiniz. Anahtar kelimeleri profilinizin belirli kısımlarına ekleyebilirsiniz, bu kısımlar başlığınız, özetiniz ve iş tecrübeniz olabilir ki pek çok insan kaynakları uzmanı anahtar kelimeler üzerinden sizi aradığını unutmayın 😉


5- Kayıtlı Aramaların Avantajını Kullanın

LinkedIn on adet iş aramasını ve üç kişiyi aramalar kısmına kaydetmenize izin veriyor. Bir aramada bulunduktan sonra sağ üst kısımda yer alan aramayı kaydet kısmına basmanız yeterli olacaktır. Aynı zamanda haftalık veya aylık olarak e-posta yoluyla kaydettiğiniz ağlar ve kişiler hakkında hatırlatıcılara ulaşabilirsiniz.


6- LinkedIn’in İş Yerleştirmeleriyle İş Bulabilirsiniz

LinkedIn profilinizi optimize ettikten sonra LinkedIn işler kısmından kendinize yeni iş pozisyonları bulabilirsiniz. Detaylı arama seçeneğiyle LinkedIn size anahtar kelime, başlık, sektör, konum, şirket, işlev, deneyim seviyesi ve daha fazlasına göre araştırma yapmanızı sağlıyor. Ayrıca başvuru geçmişinize ve kayıtlı aramalarınıza göre LinkedIn size ilgilenebileceğiniz işler için tavsiyede bulunuyor.


7- Yeteneklerinizi Onaylatın

2012’de LinkedIn sergilenen yetenekler ve onaylar kısmını duyurdu. Bu özellikle kullanıcılar profillerinde yer alan yeteneklerini diğer kullanıcılara onaylatabiliyorlar. Tüm bağlantılarınızın yeteneklerinizi onaylayacağı garantisi yoktur fakat onaylama işlemini yapmak gerçekten çok kolaydır. Yapmaları gereken tek şey yeteneğinizin yanında yer alan + kısmına tıklayarak onaylama aksiyonunda bulunmalarıdır. Ayrıca insanlar sitenizi ziyaret ettiklerinde LinkedIn sık sık pasif bir şekilde onlara onaylama işleminde bulunmalarını hatırlatıyor. Siz sadece profilinizi tamamladığınızdan emin olun ve onaylatmak istediğiniz yetenekleri profilinize yerleştirin. Bu onaylama işlemleriyle güvenirliliğiniz artacaktır. Aynı zamanda sizinle alakasız bir onay aldığınızda bu onay yetenekler kısmından kaldırabilme şansınız var.


8- Bağlantıda Olmadığınız İnsanlara Mesaj Gönderebilmek İçin Açık Profil Kullanın

LinkedIn yalnızca birinci dereceden bağlantı kurduğunuz kullanıcılara mesaj atmanıza izin veriyor. Fakat bağlantı kurmadığınız kişilere de mesaj atabileceğinizi biliyor muydunuz? Açık profil özelliği yalnızca premium üyeliklerde mümkün olsa da bu özellikle seçtiğiniz herhangi bir LinkedIn kullancısına mesaj gönderebiliyorsunuz. Bağlantıda olmadığınız kullanıcılara mesaj göndermenin başka yolları da vardır. Örneğin bağlantı kurmak için istekte bulunup onay aldıktan sonra mesajınızı gönderebilirisiniz veya premium üyelik alarak InMail özelliğini kullanabilirsiniz.


9- Ağınızdaki Güncellemeleri Kontrol Edin(veya Kendinizinkileri Paylaşın)

LinkedIn ağ güncellemeleri Facebook’un haber kaynağının benzer versiyonudur ve LinkedIn’in ana sayfasından ulaşılabilir. Bu güncellemeleri belirli aralıklarla kontrol edin, bunu yaparak bağlantıda olduğunuz insanların neler paylaştığına ulaşabilir veya kendiniz bir takım paylaşımlarda bulunabilirsiniz. Bu paylaşımlar kariyerinizle, bulunduğunuz sektörle veya kişisel içeriklerle alakalı olabilir. Aynı zamanda bu güncellemeleri kaçırmamak için e-posta bildirimlerine dahil olabilirsiniz.


10- Tanınabilir Olun

Başkalarının profilinize girdiklerinde sizi daha iyi anlayabilmeleri ve ihtiyaçları varsa sizinle iletişim kurabilmeleri için kim olduğunuzu görmelerine izin verin. Bunu yapmak için ayarlar kısmında profil görüntüleme seçeneklerine tıklayın. Önerilen seçenek olan isim ve başlık kısmını işaretlediğinizden emin olun.


11- LinkedIn Profilinizi Kimlerin Görüntülediğini Görebilirsiniz

Profilinizi kimler görüntüledi kısmından bunu yapabilirsiniz. Bu özellikle hangi LinkedIn kullanıcılarının profiinizi görüntülediğini tespit edebilirsiniz. Aynı zamanda diğer bağlantılarınızla, şirketinizdeki insanlarla ve sizin gibi diğer profesyonellerle karşılaştırıldığında nasıl gözüktüğünüzü de anlayabilirsiniz. Bağlantı kurmak istediğiniz birisi profilinizi mi görüntülemiş? Bu durum o kişiyle bağlantı kurmak için bir fırsat olabilir. Unutmayın tanılabilir olmalısınız ve bu iki taraflı bir aksiyon ile gerçekleşebilir.


12- Yeni Bağlantılar Kurun veya Eskilerle Bağlantıyı Geliştirin

Bağlantılar sekmesindeki araçlarla profesyonel ağınızdaki kontakları geliştirip arttırabilirsiniz. Bağlantılarınıza bakarken senkronize edilmiş kontaklarınızı yönetin seçeneğine tıklayın. Orada e-posta listenizdeki kişilerin hangilerinin LinkedIn’de olduğunu tespit edebilir, bu platformda olmayanları davet edebilirsiniz.


13- LinkedIn Gruplarınızı Güçlendirin

Eğer bir başka kullanıcıyla aynı grupta yer alıyorsanız ona mesaj atmak için onunla bağlantı kurmanıza gerek yoktur. LinkedIn’e 30 gündür, o spesifik gruba da 4 gündür üye iseniz LinkedIn ücretsiz olarak grup üyelerinden birine 15 adet kişisel mesaj atmanıza izin veriyor. Aynı zamanda aynı grupta yer alan üyeler birbirleriyle bağlantı kurmadan diğer üyelerin profillerine erişebiliyorlar. Daha çok mesajlaşma ve profil görüntüleme şansı için daha fazla gruba katılın ve gruptaki konuşmalara dahil olun.


14- LinkedIn Durum Güncellemelerinizi Twitter’dan Paylaşın

2012’deki LinkedIn/Twitter iş birliğinin bitiminden sonra artık tweetlerinizi otomatik olarak LinkedIn’de sergileyemiyorsunuz. Fakat LinkedIn’e Twitter hesabını ekledikten sonra tam tersini gerçekleştirmeniz mümkün. LinkedIn’de paylaştığınız herhangi bir durum güncellemesini herkes+twitter şeklinde yapacağınız seçimle Twitter üzerinden de duyurabilirsiniz.


15- Durum Güncellemelerinizdeki @Mentionları Güçlendirin

2013’de LinkedIn başka kullanıcıları ve şirketleri durum güncellemelerinizde bahsedilebilir hale getirdi, aynı Facebook, Instagram ve Twitter’da olduğu gibi. Başka bir LinkedIn kullanıcısının ya da şirketin durumunuzu görmesini mi istiyorsunuz? Durumunuza @ işaretini ekleyerek durumunuzu görmesini istediğiniz kişinin ya da şirketin adını girin. Bunun sonucu olarak bu kişilere bildirim gidecek ve sizin durumunuzu görecektir.

İlginizi Çekebilir:
[REHBER] Facebook Reklam Hedeflemesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler
Etkili Anahtar Kelime Araştırması Yapmak İçin 6 İpucu
Önceki yazıyı okuyun:
Lead Nurturing Yaparken Dikkat Etmeniz Gereken 7 İpucu

Dijital pazarlama her geçen gün gelişiyor ve değişiyor. Banner reklamıyla iletişim kurduğumuz tek yönlü dijital iletişim yolları geride kaldı. Artık...

Kapat