Dijital Pazarlama, Sosyal medya, Yeni Başlayanlar İçin

[YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN] Markalar İçin Instagram’da Pazarlama İpuçları

800 milyondan fazla aktif kullanıcı ile her geçen daha da fazla yükselen sosyal ağ Instagram, sosyal medya pazarlaması için kritik bir konuma geldi. Instagram’ın yükselişinde şüphesiz ki insanların görselliği daha çok sevmesinin ve akıllı telefonların yarattığı imkanlar var. Ancak yükselişin önemli sebeplerinden biri de Instagram’ı Facebook’un satın alması. Facebook’un imkanları sayesinde genişleyen marka ve reklam sayesinde Twitter’ı geride bırakırken, Snapchat’ın işlevselliğine özenip “Hikayeler” özelliğini de uygulamaya geçirerek, tüm sosyal ağlar arasında önemli konuma yükseldi. 

Instagram markalara, müşterileriyle anlamlı bir görsel iletişim kurabilmeleri için benzersiz bir fırsat sunuyor. Markanızı tanıtmak için Instagram’ı kullanmıyorsanız, mevcut iletişim stratejinizi geliştirmek için uygulamayı ve araçlarını nasıl değerlendirebileceğinizi düşünmelisiniz. Doğru strateji ile Instagram pazarlamasında ilerlemek isteyen markalar için dikkat edilmesi gereken ipuçları ve izlenmesi gereken yolları gözden geçirelim. 


Instagram İle İlgili Dikkat Çeken İstatistikler

 • 18-29 yaş grubunun %53’ü, 30-49 yaş grubunun %25’i, 50-64 yaş grubunun %11’i, 65 yaş üstü bireylerin ise %6’sı Instagram kullanıyor.
 • Instagram’daki markalar, toplam takipçilerinin %3 – %6’sıyla düzenli etkileşime girmekteler. Facebook ve Twitter gibi diğer sosyal ağlarda bu oran yalnızca %0,1.
 • Instagram kullanıcılarının %70’i markaları Instagram üzerinden de incelerken, inceleme yapanların %62’si incelediği markaların Instagram profillerini takip ediyor.
 • Dijital pazarlamacıların %93’ü Facebook kullanırken, şaşırtıcı şekilde, yalnızca %36sı Instagram kullanıyor.
 • Instagram’da kullanılan hashtagların %70’i markalara ait.
 • Instagram’da yayınlanan fotoğraflar videolara göre %36 daha fazla etkileşim yaratıyor.

Instagram’daki Temel Başlangıç Adımları 

Bio: Bu kısım tamamen markanızla ilgilidir, sizi en doğru şekilde tanımlayan cümleyi bulun. Bu aşamada iki temel elementi unutmayın! Önce, marka sloganı ya da motto, sonrasında ise, bir marka olarak kim olduğunuzu ve çalışma alanınızı tanımlayan bir açıklama 😉

Profil Fotoğrafı: Profilinizin en önemli kısımlarından biridir. Doğru profil fotoğrafı ile markanızın anında güvenilirlik yaratmasını sağlayabilirsiniz. İki seçeneğiniz var, logonuz ya da logomark (yazı olmaksızın, yalnızca amblem).

Bağlantınız : Diğer sosyal medya platformları her gönderinize bağlantı eklemenize izin verirken, Instagram’da yalnızca bio kısmına tek bir bağlantı ekleyebiliyorsunuz. Bu yüzden doğru ve verimli bağlantıyı eklemek kritik unsur. En doğru uygulama trafiğinizi artırmak adına, web sitenizin anasayfa bağlantısını eklemek olacaktır.


Instagram Ana Stratejisi

Markanızın aşağıda listelenen hedeflerden en az birine sahip olması gerekir:

 • Ürün ve hizmetleriniz için bir vitrin oluşturmak
 • Kendi kitlenizi yaratmak
 • Marka bilinirliğinizi artırmak
 • Kurum kültürünüz için bir vitrin oluşturmak
 • Marka sadakatinizi artırmak
 • Potansiyel müşterilerinize reklam yapmak
 • Marka haberlerinizi ve güncellemelerinizi paylaşmak

Markanızı Instagram’da Değerli Kılmak İçin Temel İpuçları

Instagram Gönderilerinizi “Platformlar Arası” Paylaşın: Çok iyi bir içeriğiniz olduğunu düşündüğünüzde, Instagramın özelliğini kullanarak tüm sosyal medya hesaplarınızdan çoklu paylaşın. Sizi yalnızca Twitter ya da Facebook’tan takip eden kullanıcılarınız da böylece iddialı Instagram gönderinizden haberdar olur

Aşırıya Kaçmayın: Paylaşım yaparken hem kitlenizin ilgisini canlı tutacak kadar düzenli, hem de kitlenizi sıkmamak adına dengeli davranmalısınız. Aşırıya kaçarsanız, takipçilerinizi kaçırabilirsiniz.

Takipçilerinizle Etkileşime Geçin: Birisi gönderinize yorum yapıyorsa, yanıtlamak iyi bir seçimdir. Uzun olmasına gerek yok. Kısa ve hızlı bir teşekkür yeterli ve etkilidir.

Etkileşimli bir “Hashtag” Yaratın: Müşterilerinizle etkileşime geçmek için etiketlerden faydalanın. Bir etiket yaratarak, markanızdan ürünler kullanan insanların gönderilerini bu etiket altında toplayabilirsiniz.

Gönderilerinizde Yaratıcı Olun: Durağan ve bilindik görsellerden kaçının, Instagramda paylaşacağınız görseller konusunda yaratıcı davranın. Reklamlarınızda kullandığınız görsellerden, profilinizi geliştirmekte yararlanabilirsiniz, Instagram kullanırken tek odağınız mevcut ilanlarınız olmasın.


Büyük Markalardan Örnek Instagram Uygulamaları

FedEx: Kolaylıkla sıkıcı hale gelebilecek bir sektörde olmasına karşın, FedEx Instagram kullanımında çok iyi iş çıkarıyor. Sayfadaki tüm fotoğraflar FedEx’in ulaşım araçlarını “vahşi doğada” resmediyor. Takipçilerinin gönderdiği fotoğrafları da sayfalarında yayınlayarak, insanların sayfayı ziyaret etmesini sağlıyorlar.

Nike: Dünyanın en iyi iletişim yapan markalarından biri olan Nike, Instagram’ı da başarıyla kullanıyor. Nike kullanan sporcuların özel fotoğraflarını Instagram’da yayınlayan Nike, hem spor yapanlara hem de spora ilgi duyanlara ilham kaynağı olmaya çalışıyor.

Oreo: Anlık pazarlama Oreo’nun sayfası ürünlerini yaratıcı ve eğlenceli bir şekilde sunmaya odaklanıyor. Sıklıkla eğlenceli bir metin fotoğrafta renkli bir arka planda yer alıyor ya da fotoğraflara tamamlayıcı olarak ekleniyor.

Califia Farms: Paket tasarımlarıyla bilinen ünlü doğal içecek markası – bu şık tasarımları Instagram’da da avantaja dönüştürüyor. Fotoğraflarının çoğunda içecek şişelerini, sağlıklı, yüksek kalitede bir yaşam stilini yansıtacak arkaplanlara yerleştirerek sunuyorlar.


İstatistik Kaynakları: Instagram, Statista, Forrester, Social Media Examiner, CoSchedule, Synthesio
İlginizi Çekebilir:
Mobil Uygulama Geliştirmeye Yatırım Yapmanız İçin 5 Neden
Web Sitenizin Trafiğini ve Geri Dönüşümünü Artırmakta Kullanabileceğiniz 5 Popup Önerisi