E-Posta Pazarlama, Kişiselleştirme, Pazarlama Otomasyonu, Segmentasyon, Yaşam Döngüsü Kampanyaları

[YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN] Pazarlama Otomasyonuyla Gönderebileceğiniz 4 E-posta Önerisi

Pazarlama otomasyonları, müşterilerinize mesajınızı iletmenin en kolay, en etkili ve karlı yollarından biridir. Bunun sebebi ise, otomatikleştirilmiş e-postalar yoluyla pazarlama sürecinizi önceden planlayarak zamanınızı ve harcamalarınızı etkili bir şekilde ayarlayabilmeniz. Hatta mesajlarınızı bazı alıcılarınızın özelliklerine göre özelleştirip, kişiselleştirebilirsiniz de. Pazarlama otomasyonları kullanılması kolay ancak senaryo üretmesi biraz karmaşık ve bir o kadar da deneyim isteyen bir alan. Pazarlama otomasyonu ile çalışmaya yeni başlayanlar için, stratejinizi oluştururken kolay bir şekilde yürütebileceğiniz 4 otomasyon çeşidini listeledik.


1- Hoş Geldiniz Mesajı

Şu bir gerçek ki, ilk izlenim hemen hemen hepimiz için çok önemlidir. Öyle ki, bu neredeyse bir kişiye ya da duruma olan tutumumuzu, önemli şekilde etkileyebilecek olan bir durumdur. Dolayısıyla, ilgili ve sizden haber almaya istekli yeni abonelerinize samimi bir hoş geldiniz mesajı iletmeniz, abonelerinizle aranızdaki iletişimin devamlı ve kuvvetli olabilmesi açısından etkili olacaktır. Hatta mesajın daha bağlayıcı olması için özel teklifler ya da özel içerikler de sunabilirsiniz. Bu, alıcılarınızın daha değerli hissetmelerine yol açarak size karşı olan tutumlarını olumlu yönde etkileyecektir. Eğer bir e-posta, alıcılarınızla iletişiminizin temelini sağlam bir şekilde oluşturmak için yeterli gelmiyorsa, hoş geldiniz mesajınızı aşağıdaki gibi seri olacak şekilde otomatikleştirebilirsiniz.

1. e-posta: Üyelikleri için teşekkür edeceğiniz basit bir mesaj yollayın.
2. e-posta: Aboneniniz için yararlı olabilecek özel bir içerik paylaşın.
3. e-posta: Markanızın başarıya ulaştırdığı bir kullanıcınızdan bahsedin.
4. e-posta: Satın almaları için onları harekete geçirebilecek özel teklifler yapın.


Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉


2- Özel Günler E-postası

Otomasyon yardımıyla gönderebileceğiniz bir diğer e-posta ise doğum günü ya da yıl dönümü içerikli e-postalardır. Böyle günlerde yollanan mesajlar, herkes için özel bir anlam ve değer taşır. Yani doğal olarak mesajı almaya daha açık ve istekli hale geliriz. Bu sebeple, eğer müşterilerinizin kendileri için vakit ayırdığınızı bilmelerini ve özel hissetmelerini istiyorsanız, otomasyon yardımıyla abonelerinize mesaj göndermek sizin için harika bir zamanlama olabilir. Yapmanız gereken şey çok basit. Dijital pazarlama platformunda yer alan sisteme müşterilerinizin doğum günü(ya da yıl dönümü) bilgisini girmeniz ve hazırladığınız mesajı “ilgili gün geldiğinde gönder” programlaması yapmanız yeterli. Öte yandan, bu şekilde duygusal bir bağ kurarak, müşterilerinizle çok daha uzun süreli ilişkiler yaratabilirsiniz.


3- Teşekkür Mesajı 

Müşteri bir ürüne karşı bir kez satın alma davranışı gösterdiğinde, size karşı bir ilgisi ya da güveni olduğu ve bir kez daha aynı davranışta bulunması muhtemeldir. Bu durumu güçlendirebilmeniz ve müşterinizle aranızdaki bağlılığı arttırabilmeniz için yaptıkları satın alımlarının karşılığında teşekkür mesajı yollamanız, etkili bir davranış olacaktır. Aynı zamanda, yolladığınız bu teşekkür mesajı müşterilerinizin sizinle olan etkileşimlerini sosyal medya gibi platformlarda da arttırmalarına sebep olabilir.


4- Müşterinizle İlişkileri Mesajları

Bazı durumlarda müşterileriniz ürün ya da servisinize karşı eski ilgi ve bağlılıklarını kaybedebilirler. Tam bu noktada yapabileceğiniz en mantıklı hareketlerden biri, başta neden sizi seçtiklerini hatırlamalarını sağlayacak yollar üretmenizdir. Bu amaçla müşterilerinize özel tekliflerde bulunarak veya farklı içerikler sunarak yeniden ilgilerini çekmeye çalışabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse, belirli bir süredir sizden alışveriş yapmayan, mobil uygulamanızı ziyaret etmeyen, ziyaret eden fakat alışveriş yapmayan gibi pek çok müşteri tipine yönelik fırsatları pazarlama otomasyonu yardımıyla sunabilirsiniz.


Bilgi: euromessage dijital pazarlama platformu, pazarlama otomasyonu konusunda size her zaman kusursuz destek sağlar. Detaylı bilgi almak ve iletişime geçebilmek için tıklayın 😉

İlginizi Çekebilir:
Dijital Pazarlama Stratejinize Yön Verecek 10 İstatistik
Kullanıcıların Üyelikten Çıkmasının 5 Sebebi
Önceki yazıyı okuyun:
Kusursuz Blog Postları Yaratabilmeniz İçin 7 İpucu

Sizce bir blog postu mükemmel yapan nedir? Yanıt vermesi kolay değil, kabul ediyoruz ancak biraz daha düşünmenizde fayda var. Kısaca...

Kapat