Dijital Pazarlama, Sosyal medya

[ÖZEL REHBER] Yeni Başlayanlar İçin Pinterest Rehberi

Hala Facebook’un ve Twitter’ın tek güçlü sosyal medya pazarlama araçları olduğunu düşünüyorsanız bunu tekrardan gözden geçirmelisiniz. Sessiz sedasız ancak hızla ve bağımlılık yapacak şekilde büyüyen pazarlama arkadaşınıza merhaba deyin: Pinterest. Pinterest’teki pinler bir tweete kıyasla 100 kez daha fazla yayılabiliyor. Ayrıca bir pinin yaşam süresinin yarısı Facebook’taki bir paylaşımın tüm yaşam süresinden 1.6000 kat daha uzun. Instagram’ın yakın zamanda Facebook tarafından satın alınmasından sonra Pinterest kurumsal pazarlamaya girişin sıcak bileti konumunda. Pinterest her yıl hızla büyüyor  ve toplamda 250 milyon aktif kullanıcısı var. Bu istatistikler şirketinizin bu platformda neden olması gerektiğini kanıtlıyor. Egzotik tatil yerlerini ve birbirinden lezzetli gurme yemekleri göstererek insanın canını çektirse de Pinterest’in asıl güçlü tarafı şirket hesaplarına bütünleşik özellikler sunması. 700.000 den fazla şirketin olduğu bu gruba siz de dahil olun ve bu sayede size sunulan ek pazarlama özellikleriyle en hızlı büyüyen ve oldukça popüler olan bu platformda çok geç kalmadan yerinizi almanızı öneriyoruz.


A- İş İçin Pinterest, Kişisel Hesabınızından Farklıdır

Eğer henüz bir hesabınız yoksa veya kişisel bir hesabınız varsa iş hesapları için Pinterest kısmına tıklayarak üye olmalısınız. Bu şirket hesabıyla şunlara ulaşabilirsiniz:

1- Farklı Hizmet Kullanım Şartları

Şirketler için olan hizmet kullanım şartları biraz daha farklıdır bu yüzden bunu okuduğunuzdan emin olmalısınız. Buradaki fark hesabı ticari olarak kullanacağınızdan gelmektedir. Yine Kabul Edilebilir Kullanım Politikası ve Pin Etiket Politikası’na sahip olursunuz fakat ticari kullanımlarda birkaç farklı madde yer almaktadır. Bu maddeler şunlardır:

 • Spam mesajı teşvik etmeyin, örneğin kullanıcılardan sürekli art arda yorumlar yapmalarını istemeyin.
 • Pinlemeyi bir şeye katılım olarak kullandırtmayın.
 • Çok sık yarışma ve promosyonlar düzenlemeyin.
 • Pinterest’in şirketinizin sponsorluğunu veya duyuruculuğunu yapmasını talep etmeyin.

2- Eğitici Pazarlama Materyalleri

Pinterest size yalnızca bir platform sağlamaz. Aynı zamanda eğitici pazarlama materyalleriyle işinizin pazarlamasını en efektif hale getirebilmeyi öğretir.

 • Pinstitute: Pinterest kullanıcılarıyla interaktif atölye çalışmaları.
 • Webinarlar ve küçük şirketler için dijital pazarlama içerikleri.

3- Pinterest Analizi

Pinterest Analizi Pinterest’in kurumsal hesaplar için oluşturduğu bir sistemdir. Hesabınızı doğruladığınız zaman verileri gözlemleme yetkisine sahip oluyorsunuz. Hangi strateji ve içeriklerin işe yarayıp yaramadığını görerek hızlıca pazarlama taktiklerinizi geliştirebiliyorsunuz.

4- Zengin Pinler

Zengin pinlerin 5 farklı çeşidi vardır ve hepsi ortalama bir pinden daha fazla bilgi taşıyarak güçlü bir satış gücü olurlar. Gerçek zamanlı fiyatı ve stok sayısını, sitenize yönlendirici direkt linkleri ve interaktif harita konumları içerirler.

5- Farklı Ayarlar

Hesap adınızı Ad Soyad şeklinde değil, şirket adı olarak kullanıyorsunuz. Bu da otomatik olarak Facebook hesabınıza bağlantı kurma durumunu engelliyor. Bu yüzden Facebook sayfanızı Pinterest ana sayfanıza sizin eklemeniz gerekiyor.


Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉


B- Nasıl Popüler Pinler Yaratabilirsiniz?

Eğer pinlerinizi doğru şekilde icra ederseniz işiniz yeterli etkileşimi alacaktır. Bir blog yazısı yazdığınızda veya Instagram’da bir paylaşım yaptığınızda içeriğinizin aratılabilir olmasını istersiniz. Eğer aratılabilir değilse içeriğiniz bulunamaz ya da görülemez. Bu yüzden pinlemeye başlamadan önce Pinterest kültürünü anlamalısınız. Kullanıcılar neleri aratıyor ve nasıl popüler pinler oluşturulur bunları iyice kafanızda oturtmalısınız.

1- En Popüler Kategoriler

Eğer Pinterest’deki hangi kategorilerin en popüler kategoriler olduğunu bilirseniz işiniz için daha iyi fikirler ortaya koyabilirsiniz. En popüler kategoriler cinsiyete göre değişiyor çünkü kullanıcıların %80’i kadın, fakat erkekler de Pinterest hesapları oluşturmaya çok hızlı bir şekilde başladı ve geçen sene erkek üyeler sayılarını arttırarak Pinterest’deki en hızlı gelişim gösteren demografik değişken oldular. En popüler kategorilerin ilk üçünde yeme içme, kendin yap tarzı ürünler ve dekor yer alıyor.

2- Görseller İşe Yarıyor

Pinterest’in en önemli özelliklerinden biri de görsellere dayalı bir platform olması. Bu kadar kritik rolü olan görseller paylaştığınız pinlerin başarısını tayin edebiliyor. Net ve yüksek kalite görseller daha profesyonel ve görsel olarak çekici geliyor. Bunun dışında daha çok ışık içeren görseller karanlık olanlara göre 20 kez daha çok tekrar pinleniyor.

3- En Uygun Pin Boyutu

Tüm pinler aynı ene ve limitsiz bir boya sahiptir. İyi bir pin için 736×1102 uygun bir boyuttur. Ne çok büyüktür ne de çok küçük.

4- Öğretici Grafikler

Bazen uzun uzunluğun avantajını kullanmak gerekir. Nasıl yapılır, doğası nasıldır vb içerikler bu yapıya oldukça uyum gösterebilen konulardır ve en popüler kategoriler içinde iki numaradadır.


C- Pinlerinizi Nasıl Görünür ve Paylaşılır Yapabilirsiniz: Pinlerinizi Optimize Edin

Harika bir pin yaratmak bir süreçken bunun görülüp paylaşılmasını sağlamak başka bir süreçtir. Eğer pininizi etkileşim için optimize etmezseniz kimse görmez.

1- Pinlemenin En İyi Zamanı

Pinlemenin en iyi zamanı hedef kitlenizin alışkanlıklarına göre farklılık gösterir. Bu yüzden farklı vakitleri sürekli test etmelisiniz. Genel bir araştırma sonucu en iyi zamanların 14:00-16:00 ve 20:00-01:00 arası olduğu ortaya çıkmıştır. Gün olarak ise Cumartesi sabahı en etkili gün olarak belirlenmiş durumda.

2- Sitenizdeki İçerikleri Pinleyebilmek Açısından Kolay Hale Getirin

Sitenizdeki bir içeriğin altına veya mobil uygulamanıza pinleme butonunu görünür bir şekilde yerleştirmelisiniz. Bu butonlarla sitenize gelen ziyaretçilerin Pinterest sayfanızı ziyaret etmesini veya içeriklerinizi kendi Pinterest sayfalarında paylaşmalarını sağlayabilirsiniz. Bu butonlar olmadan sitenizin Pinterest sayfanıza etkileşim getirme olasılığı oldukça düşük olacaktır.

3- Diğer Sosyal Medya Hesaplarınızı Bağlayın

Yeni bir sosyal medya hesabında takipçiler konusunda sıfırdan başlamak istemeyi kimse istemez. Şirketler için Pinterest sayfanıza Facebook ve Twitter’ı bağlamak oldukça kolay. Bu sayede diğer plaftormlardaki takipçilerinize ulaşıp takipçi sayınızı arttırabilirsiniz. Ayrıca bu yöntem içeriğinizin daha fazla platformda gözükmesini sağlayacak. Diğer sosyal medya hesaplarınız bağlamak için:

 • Hesap seçeneklerine tıklayın.
 • Sosyal ağlar kısmına gidin.
 • Facebook ve Twitter hesaplarınızı bağlayın.

4- Pinterest için Arama Motoru Optimizasyonu

Pinlerinizin hedef kitleniz tarafından görünebilir olması için bazı arama motoru optimizasyonu stratejileri kullanmanız gerekir. Fakat merak etmeyin, bu çok zaman alacak bir şey değildir. Şu adımları takip etmeniz yeterli olacaktır:

 • Adım 1: Anahtar kelimeleri araştırın. Google AdWords Anahtar Kelime Planlayıcısı gibi araçlar kullanarak işiniz ve pinlerinizle alakalı popüler anahtar kelimeler bulun.
 • Adım 2: Anahtar kelimelerinizi pin başlıklarına yerleştirin.
 • Adım 3: Anahtar kelimelerinizi pin açıklamalarına yerleştirin.
 • Adım 4: Anahtar kelimelerinizi pin görseli dosya ismine yerleştirin.

Bunları yaparken aşırıya kaçmamaya özen göstermelisiniz. Bir robot tarafından hazırlanmış bir başlık gibi gözükmemesi oldukça önemli. Doğru içeriğe güçlü anahtar kelimeler yerleştirerek kulağa insancıl yapmalı ve optimize etmelisiniz.

6- İlişki İnşa Etmek ve Yeni Takipçiler Kazanmak İçin Etkileşin

Hangi pinlerin popüler olduğunu ve pinlerinizin nasıl görünür olacağını anladıktan sonra sıra Pinterest pazarlamasıyla pinlerinizi takipçiler ve etkileyicilerle ilişkiler kurabilecek ve erişimi arttıracak şekilde kullanmakta. Hepimizin bildiği gibi daha çok erişim daha çok başarı demektir. Kullanıcıların bir hesabı takip ederken nelere dikkat ettiğini bilmek onların ne istediklerini anlamaya ve dönüşünde takipçi sayınızı arttırmaya yarar. Biraz zihin okumada bulunmak kimseye zarar vermez. Yapılan araştırmalara göre Pinterest kullanıcıları bir hesabı takip etme kararı verirken üç şeyi dikkate alıyor:

 • Hesap kaç kişiyi takip ediyor/hesabı kaç kişi takip ediyor?
 • Hesabın kaç pini var?
 • Hesabın kaç farklı pin grubu var?

7- Sıklıkla Paylaşım Yapın

Daha çok Pinterest takipçisi elde etmek için günde 5-30 arası pin paylaşmanız gerekir. Sadece başka hesapların pinlerini paylaşmayıp aynı zamanda kendi özgün pinlerinizi ve içeriklerinizi paylaştığınızdan emin olun. Önemli bir hatırlatma, 30 pini 5 dakika içinde paylaşmaya kalkmayın, bunu bir güne yayarak yapın. Pinlerinizi önceden oluşturup gizli moda sokabilirsiniz ve sonrasında gün içinde bunların gizliliğini kaldırarak zamandan kazanabilirsiniz.

8- Takipçilerle Etkileşime Girin, Yorumlarına Geri Dönüş Yapın

Tweetlere, Facebook paylaşımlarına ve Instagram yorumlarına geri dönüş yapmak gibi takipçilerinizin sorularını ve yorumlarına geri dönüş yaparak direkt olarak onlarla etkileşime girmeye çalışmalısınız. Bu geri dönüşleri yaparken kullanıcılara ismiyle hitap etmek ilişkinizi bir seviye daha yükseltecektir.

9- Takipçilerinizin Pinlerine Yorum Yapın

Etkileşim iki yollu bir kavramdır. Bu yüzden takipçilerinizin sayfalarını da ziyaret etmelisiniz. Onların pinlerine yorumda bulunarak sempatinizi arttırabilirsiniz. Aynı zamanda onların takipçileri de sizin markanızı bu sayede görmüş olacak ve daha büyük etkileşim olasılığı yaratmış olacaksınız 😉

10- Popüler Pin Gruplandırmalarını Takip Edin ve Onlarla Etkileşime Geçin

Başarılı bir Pinterest stratejisi için popüler pin gruplandırmalarını takip etmeli ve onlarla etkileşime geçmelisiniz. Büyük oyunculardan birçok şey öğrenebilirsiniz. Ne tipte pinler paylaştıklarını, hangi pin gruplandırmalarına sahip olduklarını ve ne kadar etkileştiklerini belirleyebilirsiniz. Hedefiniz onların seviyesine ulaşmak olmalı. Eğer bu popüler pinlere yorum yaparsanız markanızın ismini çok daha büyük bir kitle görmüş olacaktır. Fakat bu çalışmaları yaparken bu pin gruplandırmalarını sadece popüler diye takip edip etkileşime girmek yanlış bir hareket olacaktır. İşinizle bağlantılı olan popüler pinleri ve pin gruplandırmaları üzerine yoğunlaşmak hedef kitleniz ve sizin için daha etkili bir aksiyon olacaktır.

11- Başkalarını Sayfanızda Pinlemesi İçin Davet Edin

Bir diğer ilginç pazarlama aracı, başka kullanıcıların sayfanıza kendi pinleriyle katkı yapmalarına izin vermektir. Yapmanız gereken tek şey isim veya e-posta adreslerini girerek onlara yetki vermektir. Tabi ki yaratıcı olarak bütünsel bir veto gücüne sahipsiniz ve sayfanızda izinsiz bir değişiklik olmayacaktır. Bu özellik topluluğunuzun kişisel olarak dahil olmasını sağladığından pazarlama açısından faydalıdır. Takipçilerinizi ve endüstrideki etkileyici insanları sayfanıza katkı yapması için davet edin.

12- Influencer İlişkisi Yaratın

Pinterest’te influencerlara ulaşarak daha geniş bir kitleye ulaşabilir ve daha çok takipçi kazanabilirsiniz. Süreci başlatabilmek için öncelikle influencerları takip edin ve onlarla iletişim kurmaya çalışın. Sayfanıza katkı yapmalarını isteyebilirsiniz veya onların sayfasına fikirler sunarak ortaklığınızı geliştirebilirsiniz.


D- Markanızı Nasıl Başarılı Bir Şekilde Tanıtabilirsiniz: Pinterest Stratejileri

1- Birleşik Zengin Pinler

Zengin pinlerle markalar %82 oranında daha fazla etkileşim sağlayabiliyor. Büyük markaların bir çoğu bu yönteme başvuruyor. Zengin pinler çok değerli ve trafiği geliştiren verilerdir ve şu anda Pinterest’deki satışınızı arttırmanın en doğrudan ve en iyi yoludur. Zengin pinlerin 4 farklı çeşidi vardır. Bunlar app, tarif, makale ve üründür. Her biri kendi değerli özellikleriyle donatılmıştır, etkileşiminizi ve direkt site trafiğinizi güçlendiren şeylerdir.

2- Zengin Pinlerin Faydaları

Zengin pinlere başvurduğunuz zaman pinlerinize otomatik güncelleme ile gerçek zamanlı veriler eklenecek ve insanları sitenize daha çok yönlendirebileceksiniz. Çünkü sitenizin linki zengin pine yerleştirilmiş olacak. Makale pinleri de blog yazılarını duyurmak ve kullanıcıları blog sayfasına yönlendirmek için etkili bir yöntemdir. Makale pinleri marka logosu, açıklama yazısı ve eylem çağrılarını barındıran bir pin çeşididir.

3- Zengin Pinler Nasıl Entegre Edilir?

Herhangi bir zengin pin türü için Pinterest’deyken doğrulama yapmanız gerekmektedir.

 • Zengin pin yaratmak için tıklayın
 • Hangi zengin pin türünü uygulamak istediğinize karar verin.
 • Seçtiğiniz zengin pinin belgesini okuyun.
 • Uygun meta etiketlerini sitenize ekleyin.
 • Zengin pinlerinizi doğrulayın ve onay almaları için başvurun.

Zengin pinleriniz Pinterest tarafından onaylandıktan sonra tüm dünyadaki Pinterest kullanıcıları için artık görünür olacaktır. Eğer zorlu sosyal medya pazarlama dünyasında mücadele etmek istiyorsanız zengin pinleri kullanmak zorundasınız. Bu yöntem daha yeni sayıldığından eğer küçük bir şirketseniz ve bu yöntemi kullanıyorsanız rakiplerinizden hızlıca ayrışabilirisiniz. Tüm büyük firmalar bu yöntemi kullanmaya başladılar bile.

4- Sitenize Yönlendiren Direkt Link Bulundurun

Tüm pinleriniz zengin pinler gibi anlamlı olmayabilir. Her şey içerikle alakalıdır. Eğer markanızın ilham aldığı görselleri bulunduran bir pin grubu oluşturuyorsanız zengin pinlere ihtiyacınız yoktur. Fakat zengin pinlere ihtiyacınız olmadığında mutlaka bulundurmanız gereken bir bilgi vardır. O da sitenize yönlendiren direkt bir link bulundurmaktır. Paylaştığınız her türlü pinde bu bilgi mutlaka olmalıdır çünkü paylaştığınız pinden etkilenen bir kullanıcı sizin hakkınızda daha fazla bilgiye ulaşmak isteyebilir. Eğer bunu bulundurursanız kullanıcıları araştırma yapma zahmetinden kurtarmış olur ve direkt olarak markanızı bulmalarını sağlarsınız. Basitçe pinleriniz açıklama yazısı kısmında sitenizin linkini bulundurun.

5- En Popüler Pin Gruplandırmalarınızı Tepede Bulundurun

Zamanla hangi pin gruplandırmalarınızın en çok etkileşimi aldığını ve en popüler olduğunu tespit edebileceksiniz. En başarılı ve popüler pin gruplandırmalarınızı tepede bulundurarak sayfanızı ziyaret eden yeni kullanıcıların bunları gördüğünden emin olmalısınız.

6- İçeriklerinizi Dönemsel ve Bağlantılı Tutun

İçeriklerinizi taze tutmanın bir yolu da tatillere, mevsimlere ve etkinliklere göre onları oluşturmaktır. Daha spesifik ve bağlantılı pinler daha çok dikkat çeker, bunun avantajını mutlaka kullanın.

7- Yalnızca Blog Yazıları İçin Bir Gruplandırma Oluşturun

Makale zengin pinlerini tek bir grupta toplayarak organize edin. Bunları sayfanızın en tepesine tutturarak takipçilerinizin göreceği ilk şey haline getirebilirsiniz. Bu, sitenizin trafiğini arttıracaktır ve içeriklerinizin daha rahat bulunmasını sağlayacaktır.

8- Başarınızı Takip Edin ve Pinterest Analizleriyle Uyumlu Çalışabilen Stratejileri Öğrenin

Pinterest’in şirketler için olan versiyonunun yeni özelliklerinden biri de Pinterst analizleridir. Bu özellikle şunları görebilirsiniz:

 • Profilinizdeki hangi pin ve pin gruplandırmaları en çok sevilmiş?
 • İnsanlar sayfanızında hangi şeyleri kaydetmeyi seviyor?
 • Pinterest kitleniz kim(cinsiyet, konum ve ilgilendikleri şeylerle birlikte)?
 • İnsanlar pinlerinize hangi cihazlarla ulaşıyor?
 • Web sitenize eklediğiniz pinleme butonu Pinterest sayfanıza ne kadar trafik sağlıyor?

Bu istatistikler neden önemli? Çünkü bu hesabınıza yardımcı olur ve erişiminizin gelişmesini sağlar. Pinterest analizleriyle ulaştığınız veriler hangi stratejilerin işe yarayıp hangilerinin işe yaramadığını ortaya koyar. Bunu bilerek Pinterest stratejinizi bu verilere dayanarak geliştirebilirsiniz. Pinterest analizlerini aktive etmek için web sitenizi doğrulamanız gerekir. Web sitenizi doğrulamanın bir başka iyi sebebi vardır. Bu, sizin saygı ve otorite kazanmanızı sağlar. Pinterest analizinin sunduğu bu şansı kaçırmayın ve bir an önce hesabınızı doğrulamayı unutmayın 😉


E- Görünürlüğünüzü Arttırmak ve Markanızın Tanıtımını Yapmak için  Pinterest’i Nasıl Kullanmaya Başlamalısınız?

Yukarıda işe yarar birçok bilgi var fakat işi özetlemek gerekirse şu taktikleri kullanın:

1- Popüler görseller yaratın. Bu görseller şu özellikleri taşısın:

 • Parlak
 • Keskin
 • Yüksek Kalite
 • 736×1102 piksel
 • Öğretici grafik
 • Popüler kategorilerde

2- Pinlerinizi şu şekilde göstermeye çalışın:

 • 14:00-16:00 ve 20:00-01:00 saatleri arasında pinleri paylaşın.
 • Pin başlıklarında, açıklamasında ve görsel dosya isminde anahtar kelime bulundurun.
 • Diğer sosyal medya platformlarına yönlendirici linklere sahip.
 • Sitelerinizde pinleme seçeneği bulundurun.
 • Haber bültenlerinizde pinlerin bulundurun.
 • Pin açıklamalarında pin çağrılarının bulundurun.

3- Erişiminizi arttırmak için takipçileriniz ve etkileyicilerle etkileşime geçin:

 • Günde 30’a kadar pinleme aktivitesinde bulunun.
 • Takipçilerin yorumlarına geri dönüş yapın.
 • Takipçilerinizin pinlerine yorum yapın.
 • Popüler pin gruplandırmalarını takip edip yorum yapın.
 • Pin gruplandırmalarınıza takipçileriniz ve etkileyicilerin katkıda bulunmasını sağlayın.
 • Etkileyicilerle ilişki kurun.
 • Twitter ve Facebook’tan arkadaşlarınızı bulun.

4- Markanızı başarılı bir şekilde duyurun.

 • Zengin pinleri kullanın.
 • Açıklama kısmında direkt site linkleri bulundurun.
 • İçerikleriniz çeşitli olsun(Dönemsel ve bağlantılı).
 • En popüler pin gruplandırmalarınız en tepede yer alsın.
 • Yalnızca blog yazılarınızı içeren bir pin gruplandırması oluşturun.

Pinterest analizlerinin sağladığı verileri kullanarak daha başarılı gelecek stratejileri oluşturun.

Eğer buradaki stratejileri takip edip etkileşimlerinizden dersler çıkarabilirseniz şirketiniz için oluşturduğunuz Pinterest hesabınız daha iyiye doğru gelişim gösterecektir. Daha çok insanın dikkatini çekmeye çalışmalısınız ve onları sitenize yönlendirmek için çabalamalısınız. 

İlginizi Çekebilir:
[07 Mayıs – 13 Mayıs] Haftanın Öne Çıkan Sosyal Medya Haberleri
Geri Dönüş Oranını Arttıracak Müşteri Karakteri Nasıl Geliştirilir?
Önceki yazıyı okuyun:
Web Sitenizi Veri Odaklı Hale Getirmenin 4 Adımı

Pazarlama dünyasında son dönemin popüler konularından biri de veri odaklı pazarlama yapmak. Veri odaklı pazarlamacı olmak farklı insanlar için farklı...

Kapat