Dijital Pazarlama, Sosyal medya, Yeni Başlayanlar İçin

[YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN] Snapchat İle Başarılı İletişim Yapmanın 5 İpucu

Snapchat, son dönemin özellikle gençler arasında en çok tercih edilen sosyal ağların başında geliyor. Snapchat sayesinde 10 saniyelik anlık paylaşımlarda bulunabiliyoruz. Bu paylaşımlara ilginç sayılabilecek görseller, emojiler ya da renkli yazılar da ekleyebiliyoruz. Bu paylaşımlara genel olarak “Snap” deniyor. Snapchat’in temel özelliği, attığınız iletilerin yalnızca 24 saat kalıcı olabilecek paylaşımlarda bulunulabilmesi. Yaygın olarak eğlence için kullanılan Snapchat ile insanların hayatlarındaki komik ya da tuhaf anlara dahil olabiliriz. Her geçen gün yeni özellikler ekleyen Snapchat, markalar için de ilginç iletişim imkanları sunuyor. İşte Snapchat’i kullanarak bu iletişimi arttırabileceğiniz 5 ipucu.


1- Eğlenceli Olun

Snapchat’i diğer uygulamalardan farklı kılan en önemli özelliği mizah ve eğlenceden beslenen bir uygulama olması. Diğer insanlarla eğlencenizi paylaşırken faydalanabileceğiniz birçok özelliğe sahip. Dolayısıyla, paylaşımlarda bulunurken fazlasıyla ciddi ve çekingen bir tutum içinde olmanızı gerektirecek bir durum yok. Yaratıcılığınızı Snapchat’in renk, ses ve emoji anlamında sunduğu çeşitli imkanlarla birleştirerek takipçilerinizin beğenisini kazanabilirsiniz.


Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉


2- Perde Arkasında Neler Olduğunu Gösterin, Böylece Güven Uyandırın

Çoğumuz, perde arkasında neler olduğunu bilmediğimiz, şeffaflıktan uzak olay ve durumlar karşısında tedirgin olabilir ya da çekimser davranışlarda bulunabiliriz. Özellikle karşımızda tanımadığımız, emin olmadığımız ya da negatif görüşe sahip olduğumuz marka ya da hizmet karşısında bu eğilimimiz artar. Eğer siz de takipçilerinizin güvenini kazanarak size olan ilgilerini arttırabileceğiniz bir yol arıyorsanız, bu noktada Snapchat imdadınıza yetişebilir. Şöyle ki, Snapchat’te bir ürünü yaratma ya da tasarlama sürecinizi içeren eğlenceli ve ilgi çekici hikayeler paylaşarak, takipçileriniz için hem güven veren hem de eğlenceli bir marka imajı oluşturabilirsiniz. Bununla birlikte, çalışma ortamınızı görmeleri ya da sizinle birlikte bu üretim sürecine dahil olmaları, ürüne yükledikleri anlam ve değeri de arttırarak size pozitif bir geri dönüşte bulunmalarına neden olacaktır.


3- Doğal Olun

Snapchat’i günlük hayata ve doğallığa açılan bir kapı gibi düşünebiliriz. Bir ön hazırlıkta bulunmanıza, farklı davranmanıza gerek yok. Bu nedenle, paylaşacağınız snaplerde samimi olmanızda fayda var. Böylelikle, Snapchat olmadan da sizinle aynı doğal ve samimi iletişimi kurabileceklerini düşünebilirler. Önceden hazırlandığı belli olan 10 saniyelik bir snap, takipçileriniz için çok çekici gelmeyebilir. Öte yandan, olduğunuz gibi olmanız takipçilerinizin paylaşımlarınızın gerçekliğine inanmaları noktasında da daha etkili olabilir.


4- Eğlenceli Snapleri İçeriklerinizle Tamamlayın

Snapchat’in bu eğlenceli dünyasına dahil olurken, buradaki paylaşımlarınızı ürettiğiniz web, blog ya da diğer içeriklerinizle bağlantılı tutmanızda fayda var. Biliyoruz ki, Snapchat gücü ve etkinliği çok fazla olan bir uygulama. Dolayısıyla bu gücü, blogunuzdaki video ya da postların içerikleri hakkında 10 saniyelik tanıtımlar yaparak kullanabilir ve böylelikle içeriklerinizin takipçileriniz arasında daha hızlı bir şekilde yayılmasını sağlayabilirsiniz.


5- Özel Paylaşımlarda Bulunun

Takipçilerinizle aranızdaki ilişkiyi kuvvetlendirebilecek bir diğer Snapchat taktiği ise gelecek ürün, proje ya da etkinliğinize dair, diğer kanallarda bulunmayacak  ön izlemeler ve özel paylaşımlarda bulunmanız. Bu özel paylaşım takipçilerinizi heyecanlandırarak takipte kalmalarına yol açacaktır. Öte yandan, özel indirim ve tekliflerde bulunmanız da müşterilerinizle aranızdaki bağı kuvvetlendirmeniz açısından faydalı olacaktır.


Öneri: Sosyal medya yönetimi ve monitoring konusunda Türkiye’nin en önemli platformlarından biri olan Semanticum‘dan destek alabilirsiniz. Demo talebi, daha fazla bilgi ve iletişim için tıklayın.

İlginizi Çekebilir:
[YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN] E-posta Tasarımında Dikkat Etmeniz Gereken 5 İpucu
Kasım Ayında Dijital Pazarlama Çalışmalarında Değerlendirebileceğiniz 40 Önemli Gün Önerisi