Dijital Pazarlama, Sosyal medya, Yeni Başlayanlar İçin

[YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN] Sosyal Medya İçerik Yönetiminde Dikkat Edilmesi Gereken 5 İpucu

Sosyal medya, daha yeni teknolojiler üretiyor, daha fazla büyüyor ve çok daha etkili bir pazarlama aracı haline dönüşüyor. Bu büyüme aynı zamanda neredeyse tüm şirketlerin de sosyal medyada etkin olmasına neden oluyor. Şirketlerin bu yoğun etkinlikleri dijital pazarlama dünyası için olumlu olsa da bu yoğunluk sebebiyle sizin fark edilme ve mesajlarınızın dikkat çekme olasılığı her geçen gün düşüyor. Tüketiciler artık o kadar çok mesajla karşı karşıya ki, kalabalığın içinde kaybolmamak için sosyal medyada çok daha etkili ve yaratıcı içerikler sunmanız gerekiyor. 


1- Fotoğraf Kullanımı

İnsanlar sosyal medyayı biraz da “göz atarak” inceliyor. Bu yüzden fotoğraf sosyal medyada önemli bir parça. Paylaştığınız her postu fotoğrafla paylaşın. Fotoğraflı sosyal medya içerikleri, fotoğrafsızlara göre %70’in üzerinde etkileşim yaratıyor.Öte yandan mobilde önce fotoğraf görünüyor ve ekranda ciddi yer kaplıyor. İçeriklerinizi paylaşırken, imajın gücünden yararlanın ve dikkat çeken fotoğraflar, imajlar kullanın.


Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉


2- Doğru Zamanı Yakalayın

Sosyal medyada, kesin doğru paylaşım zamanı diye bir şey yok ancak markanız için genel olarak daha yoğun etkileşim yaratan saatleri bulmak analiz yaparak mümkün. Burada asıl konu kendi hedef kitlenizin nelerden hoşlandığı ve yaygın olarak hangi saatlerde aktif olduğu. Örneğin öğrencilere yönelik bir hizmetiniz söz konusuysa öğleden sonra okul çıkış saatlerinde paylaşım yapmak etkili olabilir. Ya da çocuklu ev hanımları hedef kitlesi için, çocuklar okula gittikten sonraki saatler mantıklı olabilir. Doğru zamanı yakalamanızı sağlayacak ana yol A/B Testi yapmak olacaktır.


3- Videolar, Gifler Kullanın

Türkiye tartışmasız bir video ve gif ülkesi. Elinizde materyal varsa ya da video ve gif üretmek için maddi kaynağınız yeterliyse ne olursa olsun düzenli video ve gif paylaşımında bulunun. Etkisini tahmin edemeyeceğiniz kadar olumlu düzeyde göreceğinize şüpheniz olmasın 😉

4- Tek Platformdan Hepsini Yönetmeyin

Birden fazla sosyal ağda hesabınız olabilir ki pek çok markanın birden fazla ağda hesabı oluyor. Bu hesapları tek bir merkezden yönetebileceğiniz, tek tıkla hepsinden birden paylaşım yapabileceğini platformlar bulunuyor. Bu platformlar kesinlikle hayat kurtarıyor ve kolay işlem yapıp, monitoring avantajı sağlıyor. Ancak içerik paylaşırken, her içeriğinizi aynı anda hepsinden birden paylaşmanızı tavsiye etmiyoruz. Bunun 2 nedeni var.

  • Her ağın kendine göre farklı takipçi ve vakit geçirme sebebi bulunuyor. Örneğin Instagram için hazırladığınız eğlenceli içerik ya da gif, büyük bir ihtimalle Linkedin için uygun olmayabilir. Bu yüzden her ağ için ayrı ayrı içerikler üretip, ayrı ayrı paylaşmanız daha verimli olacaktır.
  • Sosyal ağların hepsinde farklı fotoğraf boyutları ve içerik tipleri olabiliyor. Facebook için uygun fotoğraf boyutu aynı zamanda Twitter için uygun değil. Ya da Facebook’ta karakter sınırlaması yok ama Twitter’da var. Bu tür sorunlarla karşılaşmamak için her ağ için ayrı paylaşım yapmanızı öneriyoruz.

5- Sürekli Reklam Yapmayın!

Sürekli görmek genellikle insanları rahatsız eder ve sizi takip etmekten vazgeçebilirler. Sosyal medyada insanların vakit geçirmesinin temel amacı keyif almak. Sürekli reklam içeren postlar yerine biraz daha kendi bağlamınızı koruyan içerikler paylaşmaya çalışın.


Öneri: Sosyal medya yönetimi ve monitoring konusunda Türkiye’nin en önemli platformlarından biri olan Semanticum‘dan destek alabilirsiniz. Demo talebi, daha fazla bilgi ve iletişim için tıklayın.

İlginizi Çekebilir:
Sosyal Medya Yönetiminde Ders Çıkarılması Gereken 8 Hata
Google Adwords Anahtar Kelime Eşleştirme Yöntemleri
Önceki yazıyı okuyun:
E-ticaret Sitelerinde Web Analizi Sayesinde Anlamlandırabileceğiniz 10 Önemli Veri

Dijital pazarlamanın sağladığı en büyük nimetlerden birinin yaptığınız pazarlama çalışmalarının etkilerini doğrudan görüp, analiz edebilme şansını size sunuyor olduğunu blogumuzda...

Kapat