Dijital Pazarlama, Sosyal medya, Yeni Başlayanlar İçin

[YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN] Tumblr’da Etkili İletişim Yapabilmek İçin 7 İpucu

Tumblr kişisel blog konseptinine sahip olması, içerik oluşturma ve paylaşımını oldukça kolay hale getirmesi bakımından öne çıkan bir sosyal ağ. Türkiye’de çok popüler olmayan ancak özellikle genç etkili kitlede ciddiye alınabilecek sayıda kullanıcısı olan Tumblr, Twitter’a birçok yönden benziyor. Yalnızca birkaç klik ile Tumblr’ınıza ses, video, yazı, fotoğraf ve hatta başka birinin blog yazısını ekleyebilirsiniz. YouTube ve Flickr’a bir şey ekleyeceğiniz ya da WordPress’te blog hazırlayacağınız zamandan tasarruf etmenizi sağlıyor. Tumblr’da çok kısa süre içinde kişisel blog yaratıp, bilgisayarınız ya da telefonunuzdan anında medya paylaşımlarınıza başlayabilirsiniz.

Tumblr kullanıcıları diğer üyeleri takip edebilir ve takip ettikleri tüm bloglardaki gönderileri birleştirilip, Facebook duvarında olduğu gibi kendi panolarında gösterilir. Üyeler bir gönderiyi “beğenebilir” ve “reblog” seçeneğiyle Tumblr bloglarında tekrar paylaşabilirler.

Tumblr hızla gelişiyor ve özellikle sadakat açısından en büyük sosyal ağlardan biri durumunda. Tumblr’ın kullanıcı kitlesi tüm sosyal ağlar içerisinde Snapchat ile beraber en genci. Bu nedenle sunulan içerik de kısa ve sevimli olmalı. Tumblr’ın hedef kitlesi nedeniyle B2C pazarlama yapmak B2B pazarlamaya göre daha etkili sonuçlar üretiyor. Tumblr’ın önemli etkilerinden biri de SEO çalışmalarınızda olacaktır. Özellikle kendi ana sitenize yönlendireceğiniz linkler SEO için olumlu sonuçlar yaratmanızı sağlayacaktır. Tumblr’da içerik paylaşımınız için birkaç ipucu:


1- Yazılı ve Görsel İçerik Bir Arada Kullanın

Tumblr içerik olarak en çok resimlerde ve çok kısa yazıların birleşiminde işe yarıyor. Eğer görselleştirmeye uygun bir ürün ve ürünü destekleyen yazılı içerikleriniz varsa Tumblr tam size göre.


Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉


2- Yaşam Tarzı ve Eğlenceli Olmanın Üzerinde Durun

Kullanıcınılarınızın yaşam tarzlarına uygun olmaya çalışın. IBM eğlenceli moron kültürünü, Tommy Hilfiger ise okula “hazırlık dünyası”nı ön plana çıkarıyor. Hedef kitlenizin hoşuna giden şeylerin neler olduğunu düşünün ve onlarla gerçekten keyif alıp, eğlenin.


3- Sıklıkla Takip Edin, Beğenin, Paylaşın

Takipçilerinizle aranızda bağ kurmanızı sağlayan en önemli şeyler dinlemek ve sergilemek. Markanızın ilgili olduğu konuları bulmak için bir arama aracı kullanın. Günlük olarak ilgili konu bulmak için aramalarınızı kaydedebilirsiniz.


4- Etiketler kullanın

İnsanlar gönderilerinizi etiketler yoluyla buluyorlar, bu nedenle mümkün olduğu kadar çok ilgili etiket eklediğinizden emin olun. Sektörünüzdeki diğer kişilerin hangi etiketleri kullandığını araştırın. Aynı zamanda ortak arama terimlerini bulmak için bir arama motoru optimizasyon (SEO) anahtar sözcük arama aracı da kullanabilirsiniz.


5- Google Analytics’ten Yararlanın

Tumblr, hesabınıza Google Analytics eklemenize izin veriyor ki sosyal ağlar içinde biz dijital pazarlamacılar için belki de en güzel tarafı bu. Böylece ziyaretçilerinizi davranışlarını görüp, analiz edebilir, bu davranışlara göre içeriklerinizi şekillendirebilirsiniz.


6- Alan Adınızı Kişiselleştirin

Tumblr’ın güzel taraflarından biri de Tumblr’ın size vermiş olduğu URL’in(sizinadiniz.tumblr.com) yanı sıra size ait olan bir domaini, Tumblr altyapısına yönlendirmeniz mümkün. Tumblr adresi oluşturduktan sonra, oluşturduğunuz adrese domainini yerleştirebilirsiniz ve blogumuz Tumblr altyapılı olur. Böyle bir tercih sayede Tumblr kullanıcılarına yönelik özel bir mikroblog yaratmış olabilirsiniz ve bu şekilde çok daha markanız odaklı bir iletişim yaratabilirsiniz. 


7- Temalardan Yararlanın, Tumblrınızı Görselleştirin

Tumblr diğer sosyal ağlardan farklı olarak, kendine özel temalar yaratabileceğiniz, her türlü görselleştirmeye olanak tanıyan bir sosyal ağ. Tumblr’da ücretsiz temalardan birini seçebileceğiniz gibi, özelleştirilebilir ücretli temalar da tercih edebilirsiniz. Bunun yanı sıra kendiniz de özgün bir tema yaratıp Tumblr hesabınızın dilediğiniz gibi görünmesini sağlayabilirsiniz.

 

İlginizi Çekebilir:
İçerik Pazarlamasını Karakterler Yaratarak Kişiselleştirmenin İpuçları
Sosyal Medya Yöneticisi Olmak İçin Yapılması Gereken 7 Şey