Sosyal medya, Yeni Başlayanlar İçin

[YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN] Twitter’da Etkili İletişim Yapabilmeniz İçin 7 İpucu

Mikroblog servisi Twitter, dünyanın en büyük sosyal medya ağlarından biri konumunda. Diğer sitelerden biraz daha farklı bir yapıda olduğu için başlarda insanlarda bazen biraz kafa karışıklığına neden oluyor. Twitter’da kullanıcılar “tweet” adı verilen 280 karaktere kadar olan kısa mesajları gönderip okuyabiliyorlar. Birçok tweet halka açık ve birçok kullanıcı izne ihtiyaç duymadan birbirini takip edebiliyor. Twitter özellikle içerik pazarlamayla ilgilenenler için en çok tercih edilen sosyal ağlardan biri. Twitter dergilerden film yıldızlarına kadar hedef kitleyle hızlı bir şekilde iletişim kurmak isteyen herkes tarafından sıklıkla kullanılıyor. Siz de düzenli aralıklarla kaliteli içerik sunarak takipçiler edinebilir ve markanızın iletişimini yapabilirsiniz. Twitter’daki etkililiğinizi ve takipçi sayınızı arttırmanızı sağlayacak birkaç ipucu:


1- Kendi Sektörünüzdeki Kişileri Takip Edin

Sektörünüzdeki lider kişileri takip ederseniz onlar da sizi takip edebilir. Rakibiniz olsalar bile etkili kişilerle bağlantı halinde olmak her zaman iyi bir yoldur.


Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉


2- Anahtar Kelimeleri Kullanın

Twitter’da anahtar kelimeler hashtag olarak adlandırılıyor ve insanlar bunları bağlanmak ve birbirlerini tanımasalar dahi konuşmalarını sürdürmek için kullanıyorlar. Hashtagler gösteriler, konferanslar, spor müsabakaları, konumlar ve ortak ilgi alanlarıyla alakalı olabiliyor. #süperfinal, #sağlıklı, #içerikpazarlama bu hashtaglere birkaç örnek. Hashtagler anahtar kelimenin önüne “#” konularak oluşturuluyor.


3- Takipçilerinizi Düzenleyin

Manage Filter, Followerwonk gibi ücretsiz ya da küçük ücretlere sahip araçlar yoluyla takip ettiğiniz kişilerden sizi geri takip etmeyenlerin kimler olduğunu görebilirsiniz.


4- Tüm Temas Noktalarınızı Güçlendirin

Var olan tüm pazarlama kanallarınıza (Facebook, Google+, Pinterest, LinkedIn vs.) Twitter linkinizi eklemeyi unutmayın. Kullandığınız tüm sosyal medya araçlarında diğer sosyal medya hesaplarınıza linkler verin. Aynı zamanda kartvizitleriniz, broşürleriniz gibi müşterilerinizin karşılaşabileceği her şeye Twitter hesabınızı da ekleyin.


5- Bağlantıyı Sağlayacak Sıklıkta Tweet Atın

Twitter daha sık tweet atılabilmesi ve insanları rahatsız edebilmeniz açısından Facebook’tan biraz daha farklı. Tweet atınca insanlara tweetinize tepki göstermeleri için şans vermek istersiniz. Tweetlerinizin sıklığını test edin. Sizi takip etmeyi bırakanların ve tweetlerinizi “retweet” edenlerin izini sürmeye çalışın ve mümkünse iletişim kurun. Twitter herkesle iletişime açık olan büyük bir topluluk. Sorular sorun ve diğer insanların sorularına cevaplar verin. Hedef kitlenizle ne kadar iletişim halinde olursanız, o kadar hızlı büyüyeceğinizi unutmayın.


6- Değerli Şeyler Paylaşın

Twitter’da da diğer sosyal ağlarda olduğu gibi insanlar bir şeyler satın almak için sizi beklemiyor. Bu nedenle sunduğunuz içeriğin diğer kişiler için değerli olmasına dikkat edin. Aynı zamanda paylaşımlarınızın keyifli olması ve az sayıda konuya odaklanması gerektiğini unutmayın.


7- Zamanlamaya Özen Gösterin

Hedef kitlenizin twitter kullandığı zamanları tahmin edin ve en etkili zamanı bulmaya çalışın. Doğru zamanı A/B testi yaparak bulabilirsiniz ve bulmanız biraz yorucu olabilir ancak emin olun buna değer ;).


Öneri: Sosyal medya yönetimi ve monitoring konusunda Türkiye’nin en önemli platformlarından biri olan Semanticum‘dan destek alabilirsiniz. Demo talebi, daha fazla bilgi ve iletişim için tıklayın.

İlginizi Çekebilir:
Kullanıcıların Üyelikten Çıkmasının 5 Sebebi
[YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN] Foursquare ve Swarm’da Etkili İletişim Yapabilmek İçin 7 İpucu