Dijital Pazarlama, Yeni Başlayanlar İçin

[YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN] Web Push Notification Nedir?

Push notification, özellikle mobil cihazların hayatımıza girmesinden sonra ortaya çıkan bir kavram. Push notification mobil cihazda var olan uygulamanın planlanmış ya da planlanmamış şekilde anlık bildirim göndermesi mantığıyla çalışır. Mobil cihazlardana alıştığımız push notification kavramı son dönemde web siteleriyle de hayatımıza girdi. Web push notification, bir web sitesi tarafından izin vermiş olduğu abonelerinin tarayıcılarına gönderilen tıklanabilir, genellikle web sitesindeki herhangi bir içeriğe yönlendiren mesajlardır.Web push notification, alışılageldiği gibi mobil uygulamalar yerine, web sitelerinde tarayıcı üzerinde çalışırlar. Sadece masaüstü bilgisayarlar için değil aynı zamanda mobil cihazlardaki tarayıcılarda da çalışan web push notification, mobil cihazlarda da sıklıkla görmeye alıştığımız push notification ile çok benzer şekilde çalışır. Mobil uygulama bildirimleri sadece, mobil uygulamayı indirenlerle iletişim kurmanızı sağlarken, web push notification uygulamanızı indirmeyen insanlara da ulaşmanızı sağlar.

Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉

Her ne kadar mobil cihazlar ve mobil uygulamalar hayatımıza girse ve yükselen değer olsa da masaüstü kullanıcılar da gözardı edilemeyecek boyutta. Web push notificationın sağladığı en büyük avantajlardan biri de masaüstü kullanıcılarına da ulaşması. Bu sayede toplam kullanımın %40’ını oluşturan masaüstü kullanıcılarına da gerçek zamanlı bir anlık bildirim imkanı sunar.

Web push notificationı önemli kılan diğer bir nokta ise maliyet faktörüdür. Kaliteli bir mobil uygulama geliştirebilmek pahalı bir meseledir ve özellikle yaptığınız yatırımın size mali olarak geri dönüşümünü sağlamakta zorluk çekebilirsiniz. İşte bu noktada küçük ve orta ölçekli şirketler için web push notification, mobil uygulama üzerine yatırım yapmadan anlık bildirim yollama fırsatını sunabiliyor. Öte yandan mobil uygulamaların ulaşabileceği kullanıcıdan daha fazlasına ulaşma potansiyeline sahip olduğundan dolayı da, ciddi bir öneme sahiptir. Kısacası web push notification; masaüstü, mobil veya tablet gibi birçok cihaz üzerinden internet sitelerine anında ulaşım imkanı veren önemli bir iletişim yoludur.


Web Push Notification Nasıl Çalışır?

1- Kullanıcının masaüstünde Google Chrome, Firefox ya da Safari tarayıcıda bir web sitesine girmesi gerekir. Internet Explorer web push notificationı desteklemiyor. Mobil cihazlarda ise iOS Safari desteklemezken, diğer tarayıcılar ve Androidli telefonlar destekliyor.

2- Ziyaretçilerinize web sitenize girdikten sonra, sizin belirleyeceğiniz süre sonrasında ya da hemen karşılarına web anlık bildirimleri almak istiyor musunuz diye sormanız ve onay kutusu aracılığıyla abone listenize eklenmeleri için izin almanız gerekiyor.

3- Onaylayan ziyaretçi aboneye dönüşür dönüşmez, onlara web sitenizden anlık bildirimler gönderebilir duruma gelirsiniz. Bir URL belirlenerek, mesaj metni ile başlığı aboneler için özelleştirilir ve web push notification olarak gönderilebilir. Internet tarayıcısında o an web siteniz açık olmasa bile bildirimler gerçek zamanlı olarak abonelere ulaşabilir. Abone bildirime tıkladığında ise mesajınızda belirlenen URL’ye yönlendirilir.

İlginizi Çekebilir:
Etkili E-posta Konu Satırı Yazabilmek İçin 5 Öneri
2017’de Karşımıza Çıkacak 10 Dijital Trend
Önceki yazıyı okuyun:
Influencer Marketing Sürecini Yönetirken Uygulamanız Gereken 5 Aşama

Dijital pazarlamanın, pazarlamaya sağladığı en önemli katkılardan biri de sürekli teknolojik yenilikler ortaya koyması ve farklı mecralar yaratabiliyor olması. Türkiye'de...

Kapat