Kişiselleştirme, Omnichannel Pazarlama, Pazarlama Otomasyonu, Yeni Başlayanlar İçin

[YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN] Web Push Notification’ın Faydaları

Web push notification

Akıllı telefonlarımıza gelen bildirimlerin (Push Notification) web tarayıcıları için çalışan hali olarak kısaca tanımlanabilecek olan web push notification için dijital pazarlama dünyasında son dönemin parlayan yıldızlarından diyebiliriz. Akıllı telefonlarımızdan aşina olduğumuz Push Notification’ın en önemli özelliklerinden biri, telefona yüklü olan uygulamaların kapalı olduğu durumlarda dahi yeni içeriklerin, güncellemelerin anlık olarak kullanıcıya iletilebilmesidir. Bu özellik sayesinde yeni veriler anlık olarak kullanılabilir durumda olduğunda sunuculardan mobil telefonlarda yüklü olan uygulamalara eş zamanlı olarak iletilebilmektedir. Web Push Notification Google Chrome, Mozilla Firefox, Safari, Microsoft Edge gibi tarayıcılar üzerinden pop-up biçiminde küçük pencerelerin açılması yoluyla kullanıcılara yeni içeriklerden haberdar olmalarını sağlamak amacıyla bildirim bırakmayı sağlayan sistemin adıdır. Özellikle son zamanlarda oldukça ilgi çeken ve yaygınlaşan bu sistem, birçok web sitesi ve çeşitli markalar için oldukça etkili bir pazarlama aracı haline gelmiştir. Başka bir deyişle, internet kullanıcılarının küçük bir pencerede açılan bildirimi e-posta ve diğer iletişim bilgilerine gerek kalmadan onaylamaları halinde, internet sitesi daha sonradan açık olmasa dahi yeni içerikleri abonelerine ileten ve onların siteye tekrar uğramalarını sağlayan etkili bir dijital pazarlama yoludur.


Web Push Notification Nasıl Çalışır?

Bu servisin çalışma mantığını anlayabilmek için sistemin hem kullanıcı hem de sunucu olmak üzere iki yönlü çalıştığını bilmemiz gerekir. 

• Kullanıcı Google Chrome, Firefox, Safari ya da Microsoft Edge tarayıcılarından birini kullanarak bir web sitesini ziyaret eder.

• İnternet sitesini ziyaret eden kullanıcılara sizin tarafınızdan belirlenen bir süre içerisinde küçük bir pop-up pencere içerisinde web anlık bildirimleri için izin istenir.

• Kullanıcı açılan ileti kutusunda bildirim almak istediğini kabul ederse artık sitenin anlık bildirimlerine abone olur.

• İnternet sitesindeki görevli kişiler veya otomatik olarak sunucu, abone olan kullanıcılara istenilen vakitte Web Push Notification atarak istedikleri bilgiyi anlık olarak paylaşabilirler. Internet tarayıcısında o an web siteniz açık olmasa bile bildirimler gerçek zamanlı olarak abonelere ulaştırılır ve abone bildirime tıkladığı taktirde mesajınızda belirlenen URL sayesinde siteye yönlendirilir.

Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, Web Push Notification yalnızca tarayıcı açıkken değil, kapalıyken de bildirimleri ekrana getirir. Başka bir deyişle tarayıcı kapalı olduğunda dahi aboneler sitenizden gelen bildirimleri bilgisayarlarında görebilir ve bu sayede her an tüketici ve takipçilerinizin dikkatini çekebilirsiniz. Abonelik sistemi kullanıcıyı rahatsız etmeyecek şekilde hazırlanan web push notification ile, kullanıcılar dilediği noktada kolay bir şekilde abonelikten çıkarak bildiri almaktan vazgeçebilir. Fakat yapılan araştırmalara baktığımızda, web push notification aboneliğini iptal etmiş kullanıcıların %10’dan daha az olduğunu görüyoruz.


Web Push Notification Ne Tür Faydalar Sağlar?

1- Web Sitesi Trafiğine ve Gelirlerine Katkı Verir

Web Push Notification ile web veya mobil kullanıcılarına anlık bildirimler gönderebilir ve bu bildirimler yoluyla sitenize yönlendireceğiniz kullanıcılar ile tıklanma, satış ve marka bilinirliğinizi doğrudan artırabilirsiniz.

2- Bilgisayar Kullanıcılar İçin Önemli Bir Alternatif

Web push notification’ın sağladığı diğer avantajlardan biride firmaların bilgisayar kullanıcılarına da gerçek zamanlı bir anlık bildirim imkânı sunması. Her ne kadar mobil cihazlar ve mobil uygulamalar çoğu insanın hayatında önemli bir yer tutsa da bilgisayar kullanıcıları da asla göz ardı edilmemeli.

3- Hızlı ve Doğrudan İletişim İmkanı

Diğer kayda değer özellik ise web push notification’ların hızlı ve güvenli içerik sunuyor olmaları. Bilindiği gibi kullanıcılara gönderilen e-postalar için izin alınmadığında ya da kullanıcı rahatsız olduğunda spam kutusuna düşme tehlikesine sahip. Bu da kullanıcıların mesajınızı fark etmelerini engelliyor ve dolaylı olarak markanızın satış rakamları etkileniyor. Oysa, web push notification kullanıcılara anında ulaşarak kullanıcının hedef içeriği fark etmesini sağlayabiliyor.

4- Mobilde de Avantaj Sağlıyor

Sadece masaüstü bilgisayarlar için değil aynı zamanda mobil cihazlardaki tarayıcılarda da çalışan web push notification, mobil cihazlarda da sıklıkla görmeye alıştığımız push notification ile benzer şekilde çalışır. En önemli farkları ise push notification ile yalnızca mobil uygulamanızı indirenlerle iletişim kurabilirken, web push notification sizin uygulamanızı indirmeyen insanlara da ulaşabilmeniz. Kullanıcıların herhangi bir uygulamaya bağımlı kalmadan gelen bildirime geri dönüş oranlarının artmasının doğrudan satış gelirlerinize olan olumlu etkisi dikkate değer.

5- Daha Ekonomiktir

Web push notification’ı değerli kılan en önemli özelliklerden bir diğeri ise hiç şüphesiz işin ekonomik boyutudur. Bilindiği gibi kaliteli bir mobil uygulama geliştirebilmek ve mobil uygulamayı kitleler tarafından kullandırabilmek maliyetlidir. Buna karşın kimi zaman yaptığınız yatırımın size olumlu yönde mali geri dönüşümünü sağlamakta da zorluk çekebilirsiniz. Bu sebepten mobil uygulama yaptırma noktasında mali sıkıntı yaşayabilecek ya da yeterli düzeyde mobil kullanıcıya ulaşamayacak şirketler için web push notification mantıklı bir tercih olarak karşımıza çıkıyor. Mobil uygulamaya ihtiyaç duymadan abonelere anlık bildirim yollama fırsatını sunan web push notification, mobil uygulamaların ulaşabileceği kullanıcıdan daha fazlasına ulaşma potansiyeline de sahip olduğundan dolayı da ciddi bir öneme sahiptir.

Kısacası web push notification; masaüstü, mobil veya tablet gibi birçok cihaz üzerinden internet sitelerine anında ulaşım imkânı veren önemli bir iletişim yoludur.


En İyi Web Push Notification Deneyimini Sunabilmek için Nelere Dikkat Etmeli?

Her ne kadar bildirimleri ulaştırmak basit ve zahmetsiz bir iş gibi gözükse de kullanıcıların en iyi deneyime sahip olabilmelerini sağlamak göründüğü kadar kolay değildir. Kullanıcılarına iyi bir deneyim sunmak isteyen firmaların dikkat etmesi gereken bazı noktalar vardır.

1- Bildirimlerinizi vakitli, açık/net ve alakalı bir şekilde yapmalısınız. Araştırmalara göre bu üç kurala göre hareket eden firmaların kullanıcılarının geri dönüş ve memnuniyet rakamları üst düzeyde.

2- İletilerin gönderim saatine dikkat etmek gerekiyor. Doğru zamanda ileti göndermek avantaj yaratabildiği gibi uygun olmayan saatlerde bildirim gönderilmesi firmanızı dezavantajlı bir konuma sokabilir.

3- İyi seçilmiş bir başlığa, kısa ama açık bir tanıma ve uygun görsele sahip olan web push notification’lar hızlı bakış atan kullanıcıların daha çok ilgisini çekiyor ve tıklanma oranlarını arttırıyor.

4- Kullanıcıların aldıkları bildirim sayısı çok önemli bir etkiye sahip. Eğer art arda fazla sayıda bildirim alırlarsa çoğu zaman aboneliklerini iptal ediyorlar. Bu yüzden dikkatli olunmalı ve bildirimleri spamlamaktan uzak durulmalı.

5- Segmente edilmemiş ve kişiselleştirilmemiş hiçbir iletişimin işe yaramayacağı gibi web push notification’ın da segmente edilmeden iletilmesi arzulanan verimi sağlamayacaktır. Segmentasyondan yararlanmayı ihmal etmeyin 😉


Bilgi: Related Marketing Cloud, son dönemde hızla artan ve omnichannel pazarlamanın önemli parçalarından biri haline gelen web push notification konusunda ileri düzey hizmetler vermekte. Web push notification hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi almak ve demo talebi için lütfen tıklayın. 

İlginizi Çekebilir:
E-posta Listesine Üyelik Sürecinde Dikkat Etmeniz Gereken 7 Püf Noktası
Temmuz Ayında Dijital Pazarlama Çalışmalarınızda Değerlendirebileceğiniz 25 Önemli Gün Önerisi
Önceki yazıyı okuyun:
E-Posta Listenizdeki Abonelerinizi Müşteriye Dönüştürmenin Yolları

Günümüzde tablet ve akıllı telefonlar gibi mobil cihazların kullanımının artması ile birlikte insanlar, e-postalarına her yerden, her şekilde ulaşabiliyorlar. Psikolojik...

Kapat