Dijital Pazarlama, Yeni Başlayanlar İçin

[YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN] Web Sitenizde Mutlaka Olması Gereken 6 Şey

Bu yazıyı, bundan 10 yıl önce yazıyor olsaydık, muhtemelen web sitesi yapmanızın ne kadar önemli ve gerekli olduğuna ikna edebilecek türde şeylerden bahsediyor olurduk. Şimdiyse web sitenizin olmamasından bahsetmemiz bile mümkün değil. Çünkü öyle ya da böyle neredeyse bütün insanlık artık online dünyada vakit geçiriyor ve pek çoğu sizin markanızla ilk kez dijital ortamda karşılaşıyor. Bu karşılaşmanın pozitif geçmesi işinizi belli bir seviyede tutmanıza ve/veya işinizi büyütmenize doğrudan etki yapacak. Fakat, şu da bir gerçek ki günümüzde neredeyse bütün markaların sayısız blog ve internet sitesine sahip olduğunu göz önünde bulundurursak, potansiyel müşterilerinize ulaşmak ve dikkatlerini çekebilmek için iyi bir web sitenizin olmasından daha fazlasına ihtiyacınız olabilir. Eğer web sitesi süreçlerinde yeniyseniz ya da kendinizi daha fazla geliştirmek istiyorsanız, aşağıda önerdiğimiz web sayfanızda yapacağınız bu 5 basit değişiklik ile potansiyel müşterilerinizin ilgisini çekmek sizin için hiç de zor olmayacak.


1- Navigasyondan Yararlanın

Şuna emin olun, siz internette vakit geçirmeyi ne kadar iyi öğrendiyseniz, bir web sitesinin ne ifade ettiğini ne kadar iyi biliyorsanız, ziyaretçileriniz de o kadar iyi biliyor. İlk zamanlar navigasyon ve yerleşim web siteleri için o kadar kolay değildi ve ziyaretçiler de tam olarak navigasyonu yeterince iyi kullanamıyordu. Ancak durum değişti, neredeyse tüm tüketiciler, navigasyonu doğru şekilde kullanıp, filtreleme gibi özellikleri verimli kullanmayı öğrendi. Siz de ilk olarak sitenizi hedef müşterinizin beklentisini karşılayabilecek şekilde düzenlemeniz ve ziyaretçilerinizin site içinde kolayca yön bulabilmelerini sağlamalısınız. Bunu yaparken web sitenizin en önemli içeriğini ön plana çıkardığınızdan emin olun.


Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉


2- Müşterilerinizi Yönlendirin

İnsanlar web sayfanıza ilk kez ziyaret ettiklerinde, harekete geçmeye ve bir takım uygulamalarda bulunmaya hazırdırlar. Bu noktada, açık talepler ile potansiyel müşterilerinize bir takım yönlendirmelerde bulunabilirsiniz. Örneğin, sizden gelecek e-postalar ya da haber bültenleri için üye olmalarını isteyebilir ya da belirli satın alma davranışlarına itebilirsiniz. Bu, tür çağrılar harekete geçirici olduğundan, potansiyel müşterilerinizi yakalayabilmeniz daha kolay olacaktır.


3- İlgi Çekici ve Kaliteli İçeriklerin Yer Aldığı Bir Blog Yaratın

Teknoloji artık o kadar kolaylaştı ki, web sitenize bir blog eklemek herhalde birkaç saatinizi almayacak. Blogunuz sayesinde insanlarla doğrudan etkileşim kurabileceğiniz, kendinizi daha net ifade edebililirsiniz. Bloglar, potansiyel müşterinizin dikkatini çekebilmenizde, oluşturacağınız içeriğin merak uyandırıcı olması oldukça etkilidir. Tabii ürettiğiniz içerik hedef müşteriyi sizin ürününüz hakkında düşünmeye itmeli. Öte yandan, içeriğinizin katma değerli ve etkileyici olması Facebook, Twitter gibi sosyal platformlarında paylaşılmasını sağlayacağından, ürününüzün ön plana çıkarak daha fazla kişiye ulaşmasında etkili olabilir.

İpucu: Kaliteli içeriğe sahip ve sosyal medyada paylaşılan bir blogunuzun olması aynı zamanda arama motoru optimizasyonu(SEO) çalışmalarınız da olumlu yansıyacaktır.


4- Responsive Tasarım 

Responsive tasarım basit anlatımla, web sitenizin açıldığı her türlü cihazda net ve o cihazın boyutlarına uyumlu olarak görülebilmesi anlamına gelir. Müşterilerinizin farklı cihazlar kullanarak sitenize erişebileceğini göz önünde bulundurarak, sitenizin responsive tasarıma sahip olmasına özen göstermelisiniz. Bu sayede, sayfanızdaki yazı ve resim gibi öğeler yeniden şekillenerek ekrana uygun hale gelecektir. Aynı zamanda, sitenizin düzenli bir görünüme sahip olması, kullanıcıların rahat bir şekilde gereken içeriğe ulaşmalarına da olanak sağlayacaktır.


5- E-posta Listenize Katkı Sunacak Uygulamalar Yaratın

Web sitenize pek çok dijital pazarlama yöntemiyle getirmeyi başardığınız ziyaretçilerinizle tekrar iletişim kurmanın en etkili yolu e-posta pazarlama listenize kayıt ettirmektir. Bu sayede sizinle web sitenizde etkileşim kurmuş potansiyel müşteriyle dilediğiniz sürece sistematik olarak iletişim kurabilirsiniz. Web sitenizde oluşturacağınız lightbox formları daha fazla abone edinebilmeniz için oldukça etkili bir yollardan biridir. Bu şekilde, e-posta listenizi genişletebilir, daha fazla aboneye ulaşabilirsiniz. 


6- Sosyal Ağ Butonlarını Ekleyin

Sizin de çok iyi bildiğiniz gibi sosyal medya hayatımızın önemli parçalarından biri haline geldi. Dünya üzerinde internet kullanıcılarının neredeyse tamamı aynı zamanda bir sosyal ağda vakit geçiriyor. Sosyal medya bu kadar güçlü ve etkili iken, sizin sosyal ağlarınıza yönlendirebilecek butonları neden koymasınız ki? Bu sayede e-posta pazarlamada olduğu gibi sürekli iletişim kurabileceğiniz takipçiler kazanabileceğiniz gibi marka değerinize de olumlu katkı sağlamış olursunuz.

İlginizi Çekebilir:
Tatil Dönemlerinde Mutlaka İşinize Yarayacak 8 Dijital Pazarlama Fikri
Temmuz ve Ağustos Aylarında Dijital Pazarlama Çalışmalarınızda Değerlendirebileceğiniz 50 Önemli Gün Önerisi
Önceki yazıyı okuyun:
Dijital Pazarlamada Mutlaka Takip Etmeniz Gereken 3 Temel Metrik

Blogumuzda sürekli, dijital pazarlamanın, geleneksel pazarlamaya göre en büyük artısının ölçülebilir veri ve metrikler sunabilmesi olduğunun altını çiziyoruz. Elde ettiğiniz...

Kapat