Dijital Pazarlama, Sosyal medya, Yeni Başlayanlar İçin

[YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN] YouTube’da Etkili Dijital Pazarlama Yapabilmeniz İçin 7 İpucu

Videonun hikayenizi karşınızdakilere iletmek için müthiş bir yol olduğu aşikar. Bir fotoğrafın bin kelime değerinde olduğunu söyleyen fotoğraf teorisyenleri var ve bu hesapla bir videonun ne kadar değerli olduğunu bir düşünün. Bugünün hızlı dünyasında video müşterilerle bağlantı kurmanın en akıllıca yollarından biri. Video diğer medya araçlarının kuramadığı duygusal bir bağ kurma yeteneğine sahip. Video sayesinde pazarlama yapabileceğiniz en iyi platform ise tartışmasız YouTube. YouTube kullanıcılarının ve aynı zamanda markaların video yüklemesine, izlemesine ve paylaşmasına izin veren bir video paylaşım sitesi. Dünyanın aynı zamanda en büyük ikinci arama motoru olan YouTube’da yalnızca 1 dakika içinde 3 milyona yakın video izleniyor. Markalar için özel kanal yaratma, özel içerikleri editleme, kanal içinde özel bölümler sunma gibi harika pazarlama imkanları yaratan YouTube’da çalışırken yararlanabileceğiniz birkaç ipucu.


1- İddialı, Zorlayıcı Video Yaratın

Kabul ediyoruz herkes harika bebek ya da kedi videolarının başarılarına sahip olamaz. Özellikle bunu markaların başarması kolay bir iş değil. Soru şu, bir YouTube ziyaretçisi sizin videonuzu neden izlesin? Yapmanız gereken şey hedef kitleniz için zorlayıcı ve ilgi çekici bir video hazırlamak. Hazırladığınız video hedeflediğiniz izleyicilerin istek ve ihtiyaçlarını karşılar nitelikte olmalı.


Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉


2- Işığı ve Aydınlatmayı İhmal Etmeyin

Videolarda yapılan en büyük hatalardan biri ışık. En pahalı video ekipmanlarına sahip olamayabilirsiniz, yine de ışık ve aydınlatma videonun en önemli özelliklerinden bir tanesidir. Videonuzu kapalı alan yerine dışarıda çekin ya da aydınlatmayı nasıl avantaj haline getirebileceğiniz konusunda fikir edinmek için “3 noktalı aydınlatma”nın ne olduğunu Google’da araştırın 😉


3- Kolay Bulunur Olmasını Sağlayın

YouTube, 2006 yılından Google’ın himayesi altında. Bu da Google arama sonuçlarında YouTube’un her zaman üst sıralarda olacağı anlamına geliyor. Bu nedenle videonuzun bulunabilir olması için videonuzu yüklerken dikkat etmeniz gereken bazı unsurlar var:

  • Etiketler: YouTube videolarınıza etiket eklemenize izin veriyor. Şirket adınızı, sektörünüzün adını ve diğer ilgili anahtar sözcükleri etiketler halinde ekleyin.
  • Tanım: Videonun tanım kısmında şirketinizin URL’ini ve mümkün olduğu kadar çok içeriğinizle alakalı ve araştırılması muhtemel anahtar kelimeleri yazın.
  • Başlık: Videonuzun başlığının ilgili anahtar kelimeleri içerdiğinden emin olun.

4- Kendi Markanızın YouTube Kanalını Oluşturun

YouTube kendi markanızı ekleyip kendi kanalınızı oluşturmanıza izin veriyor. Bu kanalda kendi arka planınızı ekleyebilir, renkleri düzenleyebilir, çalma listeleri oluşturabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. YouTube’da kendi kanalınızı oluşturursanız, kendi videonuzun ardından diğer ya da rakip marka videolarının çıkmasını engelleyebilirsiniz.


5- Videonuza Bilgi Notları Ekleyin

YouTube videonuzun içine bilgi notları eklemenize izin veriyor. Hatta bu notların içine kendi web sitenizin ya da YouTube kanalınızdaki başka içeriklere link vermeniz de mümkün. Tabii notları asıl amaç olan video içeriğinizi arka plana itecek bir şekilde değil de, gerekli aralıklarla kullanırsanız oldukça etkili olacaktır.


6- Yazı Ekleyin

Takipçilerinizle paylaşmak istediğiniz haberleriniz mi var? Yayın (feed) kısmına tıklayın ve YouTube kanalınızı en yeni haberler ve içeriklerle güncelleyin. Bu güncellemeler aynı zamanda takipçilerinizi diri tutarken, öte yandan SEO açısından önemli katkı sağlayacaktır.


7- Diğer Sosyal Ağlardan Yararlanın

YouTube üzerinde yarattığınız içerikleri sadece YouTube üzerinde yayınlamak zorunda değilsiniz. Yarattığınız içeriğin linkini alıp, diğer sosyal hesaplarınızdan da yaymaya çalışın. Bu sayede videonuzu daha fazla insanla buluşturmuş olursunuz. 

İlginizi Çekebilir:
Tatil Dönemlerinde Mutlaka İşinize Yarayacak 8 Dijital Pazarlama Fikri
İçerik Pazarlamasında Hedef Müşteri Kitlesi Nasıl Oluşturulur?