E-Posta Pazarlama, E-Ticaret Yasası

Yeni E-ticaret Yasası E-posta Pazarlama İstatistiklerini Nasıl Etkiledi?

E-posta pazarlamasına başladığımız günden beri en çok mücadele ettiğimiz ve üzerinde en çok konuştuğumuz konulardan biri izinli e-posta pazarlama oldu. Maalesef pek çok marka ve kurum izinli e-postanın önemini ve gereğini anlamayarak, markalarına zarar veren spam gönderim yapma yolunu tercih etti. Kaynağı belli olmayan, alıcıları belirsiz listelere gönderim yapan şirketler, kısa vadeli başarılar uğruna marka değerlerine zarar vermekten kaçınmadı.Şirketlerin yaptığı izinsiz gönderimler kullanıcıları da rahatsız etmeye başlayınca, yasal düzenleme ihtiyacı doğdu. 1 Mayıs 2015’te yürürlüğe giren Elektronik Ticaretin Düzenlemesi Hakkındaki Kanun, sayesinde şirketlerin izinsiz gönderim yapması halinde ağır mali cezalar öngörüldü ve izinsiz gönderimin önüne geçilmeye başlandı. Kanun sayesinde, tüketici izinsiz olduğunu düşündüğü gönderilerle ilgili şikayette bulunma hakkına kavuşurken, şirketlere izinsiz gönderiden ötürü 1000 TL’den 15.000 TL’ye kadar para cezası konuldu. Cezai yaptırımlar ve tüketici hakları elbette önemliydi ve oldukça yerinde bir karar oldu. Genel olarak önde gelen tüm markalar yeni yasaya uydu ve tamamen izinli pazarlamaya yöneldi.

Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉

Yasanın yürürlüğe girmesinden sonra e-posta pazarlamasında oluşan değişikliklerin verilerini paylaşmak istedik. Tarih olarak, yasanın yürürlüğe girdikten sonra geçen 15 ayı ve yasanın yürürlüğe girmeden önceki 15 ayı baz alarak karşılaştırma yaptık. 10 milyar e-posta gönderisi üzerinden değerlendirme yapınca şu sonuçlar ortaya çıktı:

1- E-postaların okunma oranları %32 seviyesinde arttı

Okunma oranı e-posta pazarlamasının en önemli KPI’larından biridir. Okunma oranının yükselmiş olması artık gönderilen mesajların daha fazla kişiye iletilebildiğinin de ispatı.

2- Listeden çıkma oranı %22 oranında azaldı

İzinsiz gönderim halinde zaten gerçekten kullanıcınız olmayan insanlar normal şartlar altında sizden e-posta almak istemeyecektir. Oysa izinli gönderim yapmanız halinde istatistiğin de ortaya koyduğu üzere listeden çıkmayı talep edenler azalacaktır.

3- Spam işaretleme oranı %36 oranında azaldı

Bir insan sizin kampanyalarınızla ilgileniyorsa zaten kendisiyle iletişime geçmeniz için izin verecektir. Kendisinin izin vermediği ya da kendisini hiç ilgilendirmediğini düşündüğü e-postaları gördüğünde de ya listeden çıkmayı talep edecektir ya da spam olarak işaretleyecektir. İzinli gönderim sayesinde spam işaretleme oranı da listeden çıkma oranı gibi azaldı.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi yasanın olması olumlu bir gelişmeydi. Biz euromessage olarak, her zaman izinli pazarlamanın hem faydaları sebebiyle hem de kullanıcının yararını düşünerek yanında olduk. Yaklaşımımızın yasa haline gelmiş olması, bizim de ne haklı ve doğru yönlendirmeler yaptığımızı teyit etmiş oldu.

İlginizi Çekebilir:
Eylül Ayında Dijital Pazarlama Kampanyalarınızda Değerlendirebileceğiniz 8 Konsept ve 40 Önemli Gün Önerisi
Double Opt-in Yapmanın 5 Faydası
Önceki yazıyı okuyun:
Cohort Analizi Nasıl Yapılır?

Web analizinde kimi zaman verilerin, istatistiklerin, analizlerin içine gömülüp kalırsınız. Oluşturulan raporlar, web sitenizde oluşan “şeyler”in analizleri size yetersiz gelmeye...

Kapat