Dijital Pazarlama, Yeni Başlayanlar İçin

Yeni Teknolojiler İçerik Pazarlamasının Geleceğini Nasıl Etkileyecek?

İçerik pazarlamasının giderek güçlenen popülaritesi ve dijital teknolojilerin hızla artması markaların kalabalıklardan ayrışmak için harcamaları gereken çabayı da artırıyor. Yeni teknolojiler içerik pazarlaması ihtiyaçlarının karşılanmasına yardım etse de bu artık yalnızca sıra dışı içerikler üretmekten ibaret değil. Bunun yerine pazarlamacılar hedef kitleye ulaşmak ve onları yönlendirmek için içeriklerini farklı teknolojilere nasıl uygulayacakları konusunda daha sıkı düşünmek zorunda.

İçerik pazarlamasında gelişen teknolojiler markalar için fırsatları ve zorlukları beraberinde getiriyor. Şu bir gerçek ki artık üretmek yetmiyor, aynı zamanda iyi planlanmış içerik stratejisi de çok daha önemli hale geldi. Daha çok şirketin içerik pazarlamasına yatırım yapmasıyla birlikte içerik pazarlaması artık pazarlama departmanındaki tek yeni konu değil.

İçerik pazarlaması için oluşturacağınız sağlam altyapı ve strateji artık eskisinden çok daha önemli. Yeni dijital trendler markaları içerik stratejileri, müşterileri ve kampanyaların bağlamı üzerinde daha fazla düşünmeye zorluyor. İçerik pazarlamasını en çok etkileyecek şeylerden biri de Google’ın sürekli değişen arama algoritması. Google artık, kelimeler yerine cümlenin bağlamına odaklanarak konuşmayı baz alan arama sonuçlarının kalitesini artırmayı hedefliyor. Bunun sonucu olarak yapılan aramayı anlamsal olarak karşılayan içerikler Google sıralamasında yükselecek. Bu da pazarlamacıların içeriklerini inovatif, konuyla ilişkili ve taze kılmak için daha fazla çaba harcamalarını gerekli kılıyor.


Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉


Hedef kitlenizin içerik tüketim alışkanlıklarını, ihtiyaçlarını anlamak çok önemli, içeriği onların erişebileceği formatta sunmak gibi. Hedef kitleniz ne tarz cihazlar kullanıyor? Uzun içerikler mi kısa içerikler mi daha iyi? Okuduktan ya da gördükten sonra ne yapıyorlar? Okumak ve görmenin ötesinde artık hayatımızda sesli arama yapma trendi hızlı artıyor. Ses konusunda içerik üretmek için neler yapıyorsunuz? Ses konusunda herhangi bir hazırlığınız bulunuyor mu? 

Mobil kullanıcıların internet kullanımı hızla büyümeye devam ediyor. Her gün daha fazla kullanıcı mobil cihazlar üzerinden internete erişiyor. Mobil içerik tüketimi geride bıraktı. Dolayısıyla içerik stratejisinde mobil kullanımı göz önünde bulundurmak artık hayati önem taşıyor. Öte yandan dijital pazarlama teknolojilerinin artmasıyla birlikte, kullanıcılar da içeriği farklı multimedya yollarıyla deneyimleyebiliyor. Bu yüzden içerik, öncelikle konuya ilişkin olmalı ama aynı zamanda farklı cihazlar ve cihazların sunduğu farklı teknolojik imkanlar üzerinden de deneyimlenebilir özgünlükte olmalı.

Kısacası rastgele içerik üretimini durdurmanın vakti geldi. Bunun yerine sağlam bir içerik stratejisi belirlemek için vakit ayırın, yaratıcı olun ve teknolojinin pazarlamanızı nasıl etkileyeceği konusunda düşünün. Mesajınızı aktaracağınız yolu ve hedef kitlenize nasıl hitap edebileceğinizi düşünmenin zamanı geldi.

İlginizi Çekebilir:
[23-29 Temmuz] Haftanın Öne Çıkan Sosyal Medya Haberleri
Lead Nurturing Yapabilmeniz İçin Kullanabileceğiniz 5 İletişim Kanalı
Önceki yazıyı okuyun:
Mobil Uygulama Yatırımı Yapmanız İçin 6 Neden

Google 2015’de yapılan ve ABD dahil 10 ülkenin dahil olduğu araştırmada mobil üzerinden yapılan Google aramalarının masaüstünden yapılanları ilk kez...

Kapat