Dijital Pazarlama, E-Posta Pazarlama, Pazarlama Otomasyonu, Segmentasyon, Yaşam Döngüsü Kampanyaları, Yeni Başlayanlar İçin

Yeni Yıl E-posta Pazarlama Kampanyanızda Kesinlikle İşe Yarayacak 15 İpucu

2016 yılı henüz tamamlanmadı. Yeni yılın gelmesine 5-6 hafta var belki ama biz pazarlamacılar için yeni yıl dönemiyle ilgili çalışmalar hayati derecede önemde. Müşterilerimize neler söyleceğimiz, neler önereceğimizi şimdiden planlıyoruz. Yılbaşı döneminde en etkili kanal olan e-posta pazarlamanın etkisi tartışılmaz. Bu etkiyi daha verimli hale getirebilmeniz için ihtiyaç duyabileceğiniz 15 ipucunu sizin için hazırladık.

1- Ne Olursa Olsun Kampanya Yapın

Açıkçası bu başlığı koyup, koymamak konusunda tereddüt yaşadık. Ancak müşteri temsilcisi arkadaşlarımızdan aldığımız bilgiye göre halen pek çok marka, yeni yılla ilgili herhangi bir e-posta kampanyası yapmıyor. Yeni yıl dönemi harcamaların tavan yaptığı dönemlerden biri. Harcama furyasının arttığı bu dönemi göz ardı etmeyin. Kampanya yapmamak, bu sürece dahil olmamak özellikle perakende markaları için büyük hata olacaktır. Listenize, yeni yıla özel bir kampanya planlaması yapmanız emin olun size çok şey kazandıracaktır.

Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉

2- Erken Başlayın

pexels-photo-53918

Yeni yıl kampanyası bir süreç. İnsanlar doğal olarak öncelikle araştırma süreciyle başlıyor. Bu sürece dahil olmak için kampanyanıza erken başlamak, alternatif olduğunuz göstermek satışlarınıza ve marka değerinize olumlu yansıyacaktır.Mevcut analizlerinizi de yapmayı ihmal etmeyin. Müşterilerinizi segmente ederek, kampanya gönderimleri yapmanız çok daha etkili sonuçlar almanızı sağlayacaktır. Sadece kadın/erkek ya da lokasyon odaklı segmentasyonları düşünmeyin. Örneğin, abonelerinizi, geçen yıl sizden ürün satın alanlar/almayanlar olarak gruplandırıp, bu gruplara özel önerilerde bulunabilirsiniz. Bunun yanında sizden son dönemde düzenli alışveriş yapan ya da yapmayan insanları da gruplandırarak onlara özel kampanyalar sunabilirsiniz.

3- Geçmiş Yılı Analiz Edin

Analiz ve raporlama, dijital pazarlamanın bize sunduğu en büyük nimet. Geçmiş yıl ya da yıllarda yaptığınız kampanyaları değerlendirin. Nelerden bahsetmişsiniz, ne kadar etkisi olmuş, neleri eksik yapmışsınız, hatalarınız neler olmuş gibi soruların yanıtı arayın. Karşılaştırmalar yapmaya gayret edin.

İpucu: Sadece kendi yaptıklarınızı değil, rakiplerinizi de inceleyin. Onlar nelerden bahsetmişler, ne gibi kampanyalar düzenlemişler? Rakiplerinizi analiz etmeniz kendinize de yön çizmenize yardımcı olacaktır.

4- Kişiselleştirin / Segmente Edin

Geçmiş yıl analizlerinizi yaparken, mevcut analizlerinizi de yapmayı ihmal etmeyin. Müşterilerinizi segmente ederek, kampanya gönderimleri yapmanız çok daha etkili sonuçlar almanızı sağlayacaktır. Sadece kadın/erkek ya da lokasyon odaklı segmentasyonları düşünmeyin. Örneğin, abonelerinizi, geçen yıl sizden ürün satın alanlar/almayanlar olarak gruplandırıp, bu gruplara özel önerilerde bulunabilirsiniz. Bunun yanında sizden son dönemde düzenli alışveriş yapan ya da yapmayan insanları da gruplandırarak onlara özel kampanyalar sunabilirsiniz.

5- Pazarlama Otomasyonu Kullanın

E-posta pazarlama sadece listenizdeki insanlara e-posta gönderiminden ibaret değildir. E-posta pazarlamayı, otomasyon ve auto-pilot kullanmadan değerlendirmeyin. Segmente ederek gönderdiğiniz e-postaların daha verimli ve kullanıcının potansiyel davranışlarına göre otomatik gönderimini sağlamak için pazarlama otomasyonundan yararlanabilirsiniz.automation

İpucu: Pazarlama otomasyonunu sadece e-posta gönderimi olarak düşünmeyin. Pazarlama otomasyonu yardımıyla e-postayı aynı zamanda sms ve push notification kanallarıyla da destekleyebilirsiniz. Mesela, gönderdiğiniz e-postayı açmayan kullanıcılara yönelik pazarlama otomasyonu yardımıyla sms ya da push notification gönderebilirsiniz.

6- Genel Pazarlama İletişiminizi E-posta Pazarlamaya Uyarlayın

E-posta aynı zamanda iletişim çalışmalarınızın en önemli bütünleyici parçalarından biridir. Genel iletişim çalışmalarınızı e-postaya uyarlayın ve e-posta pazarlamanın gücünden yararlanın. Böylece hem daha fazla kanaldan insanlara ulaşabileceksiniz, hem de e-postanın segmentasyon ve pazarlama otomasyonu gücünden yararlanarak daha iyi optimize edip, mesajlarınızı daha ilgili kişilere iletebileceksiniz.

7- Başlıktan İtibaren İçerik “Yeni Yıl” Odaklı Olsun

Gönderim konunuz yeni yıl! E-postalarınızın başlıktan itibaren, her türlü içeriği yeni yıl odaklı olmalı. Yeni yıl e-posta gönderimi dönemini fırsat görüp, nasıl olsa gönderim yapıyoruz diyerek; her türlü mesajınızı yeni yıl e-postasının içerisine eklemeyin. Mesaj kargaşası oluşturur ve e-postanızın gönderim amacından saparsınız. Öte yandan içeriklerinizin genel bir planı olmalı. Gönderdiğiniz mesajlar aynı zamanda hediye önerileri gibi yönlendirici olmalı.

8- Yaratıcı Olmaya Çalışın

Yeni yılla ilgili iletişim yapmanız yerindedir ancak bu iletişimi biraz daha yaratıcılıkla süslemeye çalışın. İçeriklerinizi sadece kampanya ve indirim göndermekle sınırlandırmayın. Aynı zamanda yaratıcı içerikler ve kampanyalarınızı da e-postayla bütünleştirin ya da uyarlayın. Yaratıcılığın yanında yeni yılla ilgili katma değerli içerikler sunmak da işinize yarayacaktır.

Öneri: E-postanızda yeni yılda okunması gereken kitaplar, sağlıklı ve düzenli yaşam, izlenmesi gereken filmler, görülmesi gereken yerler gibi önerilerde de bulunabilirsiniz.

9- Yeni Yıl Konseptli Ürünler Sunun

apple-watch-cny-640x345

Yeni yıl genel olarak insanlar tarafından çok önemsenen bir dönem. Bu dönemin genel konseptine uygun yaratıcı tasarımlar kadar ürünler de sunmaya çalışın. İnsanların birbirlerine hediye almak isteyebileceği ürünler, sadece yeni yıla özel ürün ya da paketler üretin. Yılbaşına özel ürünlerinizi e-posta yoluyla da listenizdeki abonelerinizi haberdar edin.

Öneri: Estee Lauder ve Clinique markaları yeni yıla özel, tüm yıl kullanılabilecek temel makyaj ürünlerini bir paket haline getirerek müşterilerine sunuyor. Sektörünüz ve ürünleriniz uygunsa siz de benzer paketler yaratarak yeni yıl konsept ürünlerinizi sunabilirsiniz.

24kasim-cl-v1

10- İndirim ya da Fırsat Önerin

Yeni yıl alışverişinde tercih edilme sebeplerinizden biri de sunduğunuz kampanya ya da fırsatlar olabilir. Alışverişin arttığı dönemde tercih edilme olasılığınızı arttırmak için e-posta kampanyanızda indirimler sunmaya çalışın. Bunun yanında ücretsiz kargo, alışverişe özel ücretsiz ek ürünler, alışveriş halinde hediyeler sunmak da etkili alternatifler olabilir.

İpucu: Sürekli indirim ve kampanya sunarsanız, mesajlar inandırıcılığını ve dikkat çekiciliğini yitirir. Bu yüzden yedinci ve sekizinci maddelerde bahsettiğimiz içerik önerilerini dikkate almadan hareket etmeyin.

11- Hediye Kartı İmkanını Eklemeyi Unutmayın

Pek çok insan için en önemli sorunlardan biri de, başkası için hediye seçmektir. Karşı tarafa alacağı hediyeyi bilemeyen ya da ihtiyaçlarını kestiremeyen biri için hediye kartı sunmak da önemli bir seçenek olabilir. Tabii hediye kartı yeni yıl konseptli olmalı 😉

Öneri: Hediye kartı özellikle kitap, DVD, kıyafet gibi hediyelerde oldukça işe yarayacaktır. Örneğin karşı tarafa kitap almak isteyen, ancak hangi kitapları okuduğunu tam olarak bilemeyen biri için, hediye kartı imkanı çok faydalı bir alternatif olacaktır.

12- Satın Aldırmaya Yönelik Esktra Avantaj/Çekiliş ya da Yarışma/Oyunlaştırma Yapın

Yeni yıl demek, yeni şans ve umut demek. Yarışma ya da çekilişe katılmayı herkes sever. Sizden belli miktar üzerinde alışveriş yapanlara yönelik özel çekiliş önerisinde bulunabilirsiniz. Öte yandan alışveriş yapılması halinde, ekstra indirimler ve avantajlar sunabilirsiniz. Bunun yanında alışveriş yaptıkça kazanılabilen ya da yeni önerilerin sunulduğu yarışma/oyunlaştırmalarla insanları sizden daha çok alışveriş yapmaya yöneltebilirsiniz.

Öneri: Dokuzuncu maddede bahsettiğimiz Estee Lauder örneği sadece paketten ibaret değil. Estee Lauder yarattığı paketi aynı zamanda belli alışverişler yapılması halinde normalin çok çok altında bir fiyatla sunuyor. Yani çift taraflı bir alışveriş teşviği söz konusuyken, müşteri açısından da önemli bir fiyat avantajı sunuluyor.

13- Hediye Önerisinin Yanında O Kişiye Özel Öneride Bulunun

Yeni yıl alışverişini çoğunlukla hediye olarak sanıyoruz. Oysa bir çok insan yeni yıla, “yenilik” olarak görüyor. Geçen yılda her şey yolunda gittiyse kendini ödüllendirmek, kötü gittiyse bir şeyleri geride bırakmak için yeni şeyler almaya yöneliyor. İnsanların kendilerini iyi hissetmelerini sağlayacak ürün önerilerinde bulunmayı ihmal etmemelisiniz.

14- Sadece Satış Odaklı Olmak Zorunda Değilsiniz

Yeni yılla ilgili gönderim yapmayı bir iletişim fırsatı olarak görmeye çalışın. Elbette her şirketin temel amacı satışlarını arttırmaktır ama mesele sadece kısa vadeli satış değil. Aynı zamanda marka değeri için de pozitif bir parça. Pazarlama bir süreç, daha önemlisi uzun soluklu bir süreç. Yeni yıl iletişiminizde sürekli satış ve kampanya odaklı iletişim yoluna gitmek zorunda değilsiniz. Zorunda olmadığınız gibi içerikle ilgili başlıklarda söylediğimizi gibi kampanya içeriğinizi aynı zamanda marka gücünüzle de destekleyerek yaratıcı içerikler de  sunabilirsiniz.

Bonus: Yeni Yıl E-postası İçin 10 Başlık Önerisi

Yedinci maddede bahsettiğimiz gibi, yeni yıl e-postalarınızda başlıktan itibaren her şeyiniz yeni yıl odaklı olmalı. İşte size yeni yıl e-postalarınızda kullanabileceğiniz başlık önerileri.

  1. Yeni yılda sevdiklerinizi unutmayın! En iyi hediyeler için indirim fırsatları!
  2. Yeni yıla özel (yeni ürün) geldi! Tükenmeden alın!
  3. Yeni yılda sizin için özel bir önerimiz var.
  4. Yeni yıla özel %50 indirim fırsatları.
  5. Yeni yıla özel hediye rehberi!
  6. Yeni yıl için ücretsiz kargo. Son (x) gün!
  7. (x ürün). Sevdikleriniz için yeni yılda mükemmel hediye.
  8. Yeni yılda sevdiklerinize (x ürün) hediye alın ve (y TL) indirim kazanın!
  9. Yeni yıla özel: (x ürünler) ve daha fazlası
  10. Yeni için en iyi (x) hediye!
İlginizi Çekebilir:
SMS Kampanyalarınızın Başarısız Olmasının 5 Nedeni
Yeni Başlayanlar İçin Adwords Görüntülü Reklam Ağı
Önceki yazıyı okuyun:
Kişisel Verilerin Korunması İçin Kurumlar Nelere Dikkat Etmeli?

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu 7 Nisan 2016’da Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yürürlüğe girmesi 6 ay sonraya bırakılan...

Kapat