E-Posta Pazarlama

Yılbaşı E-posta Pazarlama Kampanyalarınız İçin 10 İpucu

Yılbaşı dönemi şüphesiz ki, dünyada sayısız perakendeci için yılın en iyi zamanlarından biridir.  Bazı durumlarda bayram sezonları, firmalar için yılın kalan zamanını kar/zarar eşitliğinin biraz ötesinde tamamlama fırsatı sunduğu için başarı ve başarısızlık anlamında belirleyici olabilir. Bu nedenle maddi anlamda ayakta kalabilmek için yılbaşına ihtiyaçları vardır.

Yılbaşı döneminden maksimum kazanç sağlayabilmek için birkaç faydalı tüyo edinmeye değer.

1. E-posta Pazarlamasına Erken Başlayın

Zaman bütçesi neredeyse hiç olan bir son dakika kampanyası sunmaya çalışmaktan daha kötü hiçbir şey olamaz. Buna rağmen birçok ajanstan 13 Şubat’ta Sevgililer Günü kampanyası ya da 28 Ekim’de Cumhuriyet Bayramı kampanyası hazırlamaları istenmiştir. Bu kategoriye girmeyin, hatta aksine son dakika telaşıyla üzerine çok fazla düşünülmeden oluşturulan fikirlerden kaçınmak için erkenden harekete geçin.

2. Yılbaşı E-posta Kampanyası Üzerine Derinlemesine Araştırma Yapın

Araştırma her türlü e-posta pazarlama kampanyasının temel prensibi olmalıdır ancak yılbaşında çok daha fazla öneme sahiptir. Müşterilerin ne zaman harcama yapmaya eğimli olduklarını, ne kadar harcamayı düşündüklerini ve ne tarz bir alışverişin onları bu aksiyona yönlendirmeye yeterli olacağını bulun. Sadece yılbaşı olmasına bel bağlamak yeterli değildir, bu nedenle markalar pazarlamaya geçmeden önce müşterilerinin net tablosunu görmeleri gerekmektedir.

3. Yılbaşı E-posta Pazarlama Kampanyası İçin Uygun Şekilde Hedef Belirleyin

İşletmeler, yılbaşı e-posta pazarlama kampanyası kurgulayanların yalnız kendileri olmadığını asla unutmamalıdır. İhtimaller, diğer bütün rakiplerinin de aynı şeyi yaptığı, bunun da gelen kutularının her zamankinden daha yoğun olduğu anlamına gelmesidir.  Dolayısıyla etkili hedef kitle bazlı bir gönderim; daha az kafa yorulmuş, toplu gönderim tarzı kampanyalara oranla büyük avantaj sağlayacaktır. Her bir müşteriye ismiyle hitap edin, iyi bir müşteri oldukları için “Yılbaşı Hediye Puanı” vererek ya da son alışverişlerinin üzerinden bir miktar süre geçtiyse “Sizi Özledik” diyerek alışveriş geçmişini referans alın.

4. Yılbaşı E-posta Kutlamanızı Dizginleyin

Çoğu insan yılbaşını sever ancak kutlama mesajları gönderirken çok aşırıya kaçmamaya dikkat edin. Kültürel konular bir yana – ki bazıları sadece yılbaşını sevmedikleri için şikâyetçidir- kutlama e-postalarındaki otomatik çalan müzikler, düşen kar tanesi grafikleri yılbaşı meraklısı bir kitlenin bile hevesini kaçırabilir.

5. Yılbaşı E-posta Pazarlama Kampanyasında Yaratıcı Olun

Yukarda da bahsedildiği gibi,  neredeyse bütün perakendeciler yılbaşı kampanyaları sunuyor olacaklar. Bu nedenle işletmeler biraz yaratıcı olmak zorundadır. Aksi takdirde yolladıkları mesaj, yığının içinde kaybolma riskiyle karşı karşıya kalabilmektedir.  Mesela yılbaşı öncesi dört haftalık takvim e-postası– her bir kapı ardında yeni bir teklif ya da ürün- pazarlamacılara daha fazla e-posta gönderebilmeleri için bir fikir sağlamanın yanı sıra heyecan yaratacak ve potansiyel okunan e-posta gönderim oranlarında artış sağlayacaktır.

6. Yılbaşı E-posta Pazarlaması Kampanyası İçin Takvim Düzenleyin

Yılbaşı öncesi günleri gösteren, ya da yeni yıla ait değilde editoryal bir takvim bu kampanyaların bazı özel günler ve etkinliklere göre ayrıntılarla açıklanmasına yardımcı olacaktır. Mesela, sözde Kara Cuma gibi ismi krizle anılan bir gün (Birçok kişinin maaş zarfını aldığı gün) aslında çoğu insanın hediye almak için uzun zaman beklediği, yoğun bir alışverişin yapılacağı bir gün olarak görülmektedir. Buna ek olarak perakendeciler, çalışan kesimin haftasonu alışverişine başlamadan önce akılda kalabileceği bir gün olarak cuma öğleden sonra kampanyalarını kullanabilir.

7. Yılbaşı E-posta Pazarlama Kampanyası İle Satışı Teşvik Edin

E-posta pazarlama kampanyasını yollamak tercih edilen bir yöntem olsa da müşterilere her açıdan ulaşan satış seçenekleriyle, gerçekten satışı tamamlamaya yönelik yöntemlere kafa yormak bu stratejinin olması gereken bir bölümüdür. Sınırlı ve süreli teklifler bu yöntemlerin içinde sunması en kolay, ancak heyecan verici bir biçimde etkili olduğu için en yaygın olanıdır. En nihayetinde tereddütte olan müşteriye nihai satışı yapabilmek için daha iyi bir yol yoktur. Kampanyanın sınırlı bir süre için geçerli olduğunu belirtin. Geri dönüşlerdeki artışı siz de farkedeceksiniz.

8. Yılbaşı E-posta Pazarlama Kampanyasında Daha Fazlasını Teklif Edin

İçerik pazarlaması gibi e-posta pazarlama kampanyaları da işletmelere reklam yapılamayan markalı ürünler üzerinden müşteri kazanma şansı sunar. Örneğin gıda perakendecileri ya da mutfak ürünleri üreticisi börek tarifleri gönderebilir hatta sonrasın sonuçları paylaşmak için sosyal medya takipçileri edinebilirler. Bu diğer yöntemler gibi agresif bir satış tekniği olmayabilir, ancak, müşterileri para harcamaya yönelendirirken ısrarcı satış stiline kıyasla, müşteri kazanmalarını sağlar.

9. Yılbaşı E-posta Pazarlama Kampanyasında Cevap Vermeye Hevesli Olun

Mobil dünya geleneksel masaüstü bilgisayarların yerini yakın bir gelecekte tamamen alacak yoğunlukta bir işlem hacmiyle aşırı derece önemli hale gelmiştir. Dışarıda alışveriş yapmakta olan insanların sadece akıllı telefonları değil aynı zamanda bilgisayarlarını da çoğu zaman yanlarında bulundurmaktadır. Dolayısıyla, Ayşe Teyze’ye kazak ararken e-posta kutusuna gelişigüzel göz atmak, müşteriler nerde olursa olsun para harcama eğiliminde olduklarından, e-postaların onlara ulaşacağı anlamına gelmektedir. Bu nedenle, mesela e-postaların mobil cihazlar için optimize edilmiş olması bu şekil müşteri kazanımını bir nebze olsun garantiye alacaktır.

10.Yılbaşı E-posta Pazarlama Kampanyasını Yapmış Olmak İçin Yapmayın

Son olarak, firmaların bayram zamanı konseptli e-posta pazarlama kampanyası düzenlemelerinin hedef kitleleri için doğru olup olmadığı düşünmeleri önemlidir. Bazı günler bir kesim için çok anlam ifade ederken bir diğer kitle için tam tersi olabilir. Elbette ki pazarlamacılar- beşinci maddede de belirtildiği gibi- yaratıcı olmak zorundadırlar fakat aynı zamanda yılın belli zamanlarında ideal veya standarttan çok daha ileride olmak gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir:
Arama Motoru Pazarlamasının E-posta Pazarlamaya Katkıları
En Çok Kullanılan 5 Pazarlama Otomasyonu Kampanyası
Önceki yazıyı okuyun:
E-posta Tasarımlarınızı Mobil Cihazlar İçin Optimize Edin[İNFOGRAFİK]

Günlük yaşamınızı aklınıza getirin. Sizi birileri telefonla arıyor ve anlamadığınız bir dilde aslında sizin için harika bir fırsat sunmayı vaat...

Kapat