Dijital Pazarlama, Sosyal medya, Yeni Başlayanlar İçin

YouTube’da SEO’yu Etkileyen 10 Temel Faktör

YouTube’un dünyanın en büyük ikinci arama motoru olduğunu biliyor muydunuz? Dünyanın 1 numaralı arama motoru Google’a ait olan YouTube aynı zamanda önemli bir arama motoru işlevi de görüyor. Çünkü milyonlarca insan toplamda 1 milyar saatten fazla videoyu YouTube üzerinden izliyor. Özetle YouTube dijital varlığınızı ortaya koymak için en önemli parçalardan biri konumunda. Siz de bir video oluşturup videoyu YouTube’a yüklediniz. Şimdi bu videonun uygulamanın arama sonuçlarında daha yüksekte gözükmesini nasıl sağlayabilirsiniz? Sıralama faktörlerini anlamak için 1.3 milyon video analizi ve 65 bin arama sonucu yapılmış. Aşağıdaki faktörler YouTube arama motorunun nasıl çalıştığını daha iyi anlamanızı yardımcı olacaktır. YouTube arama motoru optimizasyonun sıralama faktörleri şunlardır:


1- Görüntülenme ve İçerik Kalitesi

Bir videonun görüntülenme sayısı ile YouTube’da bulunduğu sıralamalar arasında güçlü bir karşılıklı ilişki vardır. Mantık olarak YouTube izleyici tarafında değerli bulunmayan videoları zaten genel olarak değersiz buluyor ve izleyicilerle olabildiğince zor buluşturuyor. YouTube’un da derdi gelen ziyaretçi maksimum düzeyde tatmin edebilmek. Bu yüzden görüntülenme olmadan videonuz, YouTube’un video kalitesini değerlendirdiği(toplam izlenme süresi ve yorumlar) ve diğer sinyallerin yer aldığı aşamaya geçemez. Öte yandan HD videolar standart çözünürlüklü videolara göre YouTube’un ilk sayfasında daha çok yer alır. Araştırmalara göre YouTube’un tüm ilk sayfalarındaki videoların %68.2’si HD videolardır.


Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉


2- Beğeni 

YouTube’da yer alan bir videonun aldığı beğeni sayısı yüksek sıralamada yer alma ile oldukça ilgilidir. YouTube’un kullanıcılarla etkileşimi fazla olan videoları tercih ettiği bir sır değildir. Video beğenileri güçlü etkileşim sinyalleri olarak ele alınır.


3- Paylaşım

Paylaşım sayısı YouTube’da daha yüksek sıralama ile sıkıca birbirine bağlıdır. YouTube’un yayıncıların yüksek paylaşımlı içerikleri teşvik etmesini ve raporlarında paylaşım sayısını bulundurmasını göz önünde bulundurarak paylaşım ve sıralama arasındaki bağın tesadüfi olduğunu söylemek zordur.


4- Yorumlar 

Bir YouTube videosunun almış olduğu yorumlar sıralamalarda oldukça güçlü bir belirleyicidir. YouTube, video üreticilerinin maksimum düzeyde etkileşimli videolar yayınlamalarını teşvik ettiğinden beri yorumlar videonuzun insanlarla etkileştiğini kanıtlayan güçlü belirleyicilerdir.


5- Aboneliğe Dayalılık

Yeni aboneler kazandıran videolar abonelik sağlamayan videolara göre daha yüksek sırada yer alıyorlar. Yeni aboneleri teşvik eden videolar, videonun kaliteli olduğunun göstergesidir. Yeni aboneler kazanmak oldukça zor elde edilen bir metriktir. Bunu göz önünde bulundurarak YouTube’un aboneliğe dayalılığı sıralama faktörü olarak ele aldığını düşünmek yanlış olmaz.


6- Aboneler

Bir kanalın abone sayısı kısmen sıralama ile bağlantılıdır. Büyük markaları tercih eden Google’ın aksine YouTube daha küçük üreticilerin içeriklerini sıralamayı tercih ediyor. Çok sayıda abonesi olan kanalların tabi ki YouTube’da avantajları vardır. Fakat daha küçük kanalların videoları devamlı olarak popüler kanalların videolarından daha yukarıda yer alabiliyor.


7- Uzunluk

YouTube’un video sıralamasının ilk sayfasındaki videoların ortalama uzunluğu 14 dakika 50 saniyedir. YouTube açıkca videoların toplam izlenme sürelerini ana sıralama sinyali olarak ele aldığını duyurdu. Ayrıca 2015’te, Google izleme zamanını kullanan bir algoritmayı sıralama sinyali olarak kabul etti. Giriş bölümünde de bahsettiğimiz gibi YouTube insanları sitesinde daha çok tutacak videoları teşvik etmek istiyor ve bunu yapmanın yolu uzun videolar oluşturmak.


8- Etiketlerdeki Anahtar Kelimeler

Anahtar kelimelerle dolu etiketlerle YouTube sıralaması arasında zayıf bir ilişki vardır. Online videonun ilk zamanlarında YouTube gibi platformlar videonun konusunu anlamak için içerik hakkında içerik üreticisinin sunduğu verilere güveniyordu. Fakat günümüzde YouTube videonuzdaki her bir kelimeyi dinleyip algılayabiliyor. Etiketler geçmişteki kadar önemli olmasa da hala ufak bir etki yaratabiliyorlar. Bu yüzden etiketleri kullanmak hala mantıklı.


9- Tam Uyuşan Başlıklar 

Video başlığına tam uyuşan bir anahtar kelime kullanmak sıralamalarda ufak bir potansiyel etki yaratabilir. YouTube başlığın anlamı için derin bir anlama yöntemi geliştirmiştir. YouTube, Google’ın anlamsal arama özelliğinin daha az gelişmiş versiyonunu kullanabilir. Bu yüzden YouTube’un sıralama yapması için başlıklarda yer alacak spesifik anahtar kelimelere ihtiyacı yoktur. Hedef anahtar kelimenizi başlıkta kullanmak sıralamanıza yardımcı olabilir. Fakat anahtar kelimelerle zengin video başlıklarıyla sıralama arasındaki ilişki zayıftır.


10- Açıklama Kısmındaki Anahtar Kelimeler 

Açıklama kısmındaki anahtar kelimelerle sıralama arasında karşılıklı bir ilişki yoktur. Buna rağmen hala anahtar kelimelerce zengin açıklamalar yazmak tavsiye edilir. Optimize edilmiş açıklamalar, önerilen videolar kısmında gözükmenizi sağlayabilir. Önerilen videolar kısmı çoğu kanalın görüntülenme sağladığı önemli bir kaynaktır.

İlginizi Çekebilir:
2017’de Sosyal Medyayla İlgili Dikkat Çeken 30 İstatistik
Aralık Ayında Dijital Pazarlama Kampanyalarınızda Değerlendirebileceğiniz 9 Konsept ve 35 Önemli Gün Önerisi
Önceki yazıyı okuyun:
Google’da Başarılı Mobil Reklamlar Yaratabilmeniz İçin 5 İpucu

Mobil dünyada gerçekleşen dönüşüm muazzam boyuta ulaştı. Gerek akıllı telefonlardaki teknolojik yenilik, gerekse operatörlerin sunduğu altyapı hizmetlerinin olumlu etkisi sayesinde...

Kapat